Wystawa plenerowa, upamiętniająca 71. rocznicę rzezi wołyńskiej stoi już przed kościołem garnizonowym na wrocławskim Rynku. Uroczyste otwarcie 11 lipca o godz. 16.
100 tys. – 130 tys. osób – na tyle badacze szacują liczbę Polaków, zamordowanych przez OUN i UPA na Wołyniu i w Małopolsce. Wystawa pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, zorganizowana przez Oddział IPN we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie „Inicjatywa Historyczna”, przedstawia genezę, przebieg oraz skutki rzezi wołyńskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ukraina dla Ukraińców” – czytamy na jednej z plansz, na tle zdjęcia pomnik Dmytra Kljaczkiwśkiego ps. „Kłym Sawur”, dowódcy UPA-Północ (Wołyń i Polesie), bezpośredniego organizatora rzezi wołyńskich na Polakach, który został odsłonięty w Równem na Ukrainie w 2002 r.
Pod spodem informacje o koncepcjach, które legły u podstaw wołyńskiej zbrodni: „Ukraina czysta jak szklanka wody” – czyli bez innych narodowości (tzw. obcoplemieńców) to koncepcja niepodległego państwa ukraińskiego propagowana przez OUN. Cel walki zamierzano osiągnąć wszystkimi możliwymi środkami, nie wyłączając największej zbrodni, do czego zachęcał dekalog ukraińskiego nacjonalisty obowiązujący członków OUN i utworzonej przez nią UPA. Rzezie Polaków na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej OUN i UPA przeprowadziły w latach 1943-1945, wciągając do zbrodni część Ukraińców spoza tych organizacji.
„Likwidować ślady polskości (…) a) zniszczyć wszystkie ślady kościołów i innych polskich budynków kultowych. B) zniszczyć drzewa przy zabudowaniach, tak aby nie pozostały nawet ślady, ze tam kiedykolwiek ktoś żył (…) c) do 21 września 1944 zniszczyć wszystkie polskie chaty, w których poprzednio mieszkali Polacy” – brzmiał rozkaz OUN z 9 lutego 1944 r.
Na wystawie poznamy wspomnienia osób, które były świadkami pogromu, a także uratowanych przez Ukraińca, który swoją postawę przypłacił życiem.
Więcej informacji, w tym relacje świadków, informacje o miejscach kaźni oraz zdjęcia na stronie http://wolyn1943.pl.
Uroczystości w rocznicę tzw. krwawej niedzieli – jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń podczas mordów na Wołyniu, odbędą się w piątek 11 lipca. O godz. 16-16.30 otwarcie wystawy na placu przed kościołem św. Elżbiety (garnizonowym) przy Rynku. O godz. 17.00-19.00 spotkanie pt. „Kresy: ludzie, kultura, pejzaż, zagłada” w Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11 (uczestnicy: Feliks Trusiewicz, ur. 1921 na Wołyniu, autor książek o tematyce kresowej i Wojciech Wencel). O godz. 19.30 – 21.30 publiczne odczytywanie nazwisk Polaków zamordowanych przez bandy OUN/UPA na wrocławskim Rynku.
Partnerami wydarzenia są organizacje: Odra-Niemen, Civitas Christiana, Stowarzyszenie Koliber i Fundacja Pieśniarze.
Dorota Niedźwiecka
Fot. Dorota Niedźwiecka
{galeria}