9 maja 2013

Wrocław: pikieta przeciw in vitro

(Fot. Dorota Niedźwiecka)

Ile dzieci trzyma Pan zamrożonych w beczkach, prof. Szamatowiczu? – z takim pytaniem Fundacja PRO Prawo do Życia przeprowadziła 8 maja we Wrocławiu swoją pierwszą w Polsce pikietę przeciw metodzie in vitro.


Okazją była debata akademicka na temat aspektów biologicznych, etycznych, prawnych i społecznych in vitro, zorganizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy. Zaproszono na nią zwolenników i przeciwników tej metody, a wśród nich prof.  Mariana Szamatowicza, który w 1987 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka tą metodą.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nie jesteśmy przeciw debacie – wyjaśnia Paweł Jaranowski, koordynator Fundacji PRO we Wrocławiu, lekarz. – Jesteśmy tu, ponieważ mimo dobrej intencji organizatorów, wynikiem takiej debaty w wymiarze społecznym może być prawne otwarcie drzwi dla in vitro, którego stosowanie w Polsce nie zostało jeszcze prawnie uregulowane. Chcemy pokazać, że szarganie życiem i godnością człowieka w wykonaniu prof. Szamatowicza jest moralnie złe

 

Obiekt agresji i pożądania


Temat in vitro wpisuje się w misję obrony życia przez Fundację Pro.   

 

Podczas pikiety chcemy wyrazić sprzeciw wobec metody sztucznego rozrodu człowieka – mówi Paweł Jaranowski.- Z dwóch głównych powodów: ponieważ dziecko jest w niej obiektem pożądania i agresji jednocześnie. Jest osobą pozbawioną wszelkich praw, którą się używa, zamraża, aż wreszcie wylewa do ścieków. Dziecko, które się rodzi jest osobą ocaloną spośród wielu zabitych.

 

W Polsce przechowywanych jest obecnie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy „nadliczbowych” zarodków ludzkich, zamrożonych w ciekłym azocie. Co roku zamraża się kolejne tysiące ludzkich istnień. Tylko nieliczne z zamrożonych dzieci mają szanse się urodzić. Media jednak piszą o in vitro najczęściej jako o dobrodziejstwie.

 

Dziecko to dar


Dlaczego tu jestem? Mam potrzebę aktywnego działania w obronie życia, a nie tylko mówienia o tym – wyjaśnia Aleksandra Wolska, która zajmuje się teraz wychowaniem własnego dziecka. – Jestem przeciw in vitro z trzech powodów.  Dziecko nie jest przedmiotem, którego się chce lub nie – ale darem. In vitro nie jest metodą leczniczą (niepłodność leczy naprotechnologia). Tak sobie myślę, że na świecie są rodzice, którzy nie mogą mieć dzieci i są dzieci, które czekają na rodziców i że zamiast korzystania z takich metod, warto pomyśleć, by te drogi jakoś się zeszły.  


Uważam, że in vitro to metoda głęboko nieetyczna, niemoralna. Nieludzka – dodaje Sylwia Oblamska, 39-latka. – Nikt nie ma prawa decydować, kto może żyć, a kto nie.

 

Przechodnie często wchodzą w dialog z pikietującymi.

 

Niekiedy mówią, że są przeciw aborcji, ale za in vitro – opowiada Kamil Czechura, student historii. – W rozmowie okazuje się, że nie zdają sobie sprawy z wszystkich aspektów in vitro. Cieszę się, że ta pikieta stała się okazją do rozmowy na ten temat z Wrocławianami.



 

Dorota Niedźwiecka

Fot. Dorota Niedźwiecka

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram