16 lipca 2024

„Wrożynie” i „gościnie” bez sympatii prof. Bralczyka. Wybitny lingwista rozprawia się z feminatywami

(fot. prtscr/ youtube/TVP Info Publicystyka)

Profesor Jerzy Bralczyk – słynny polski językoznawca – „rozczarował” dziennikarzy TVP info. Goszcząc w emitowanym przez publiczną telewizję programie „100 pytań do”, uczony skrytykował dostosowywanie języka do wymogów feministycznej ideologii. Wybitny polski gramatyk nie spogląda z sympatią na wprowadzane z coraz większą upartością do naszej mowy feminatywy.

– Jestem zazwyczaj przeciwko ingerencji zewnętrznej, odgórnej, a zwłaszcza ideologicznej, jeśli chodzi o język – zadeklarował profesor. – Postrzegam w takich działaniach, które promują „gościnie” i „wrożynie” na przykład – jako kobieta wróg byłaby, jako coś, co jest wyrażeniem pewnej postawy, feministycznej krótko mówiąc – odnosił się do prób wprowadzenia „poprawnych politycznie” form gramatycznych do naszego języka.

Zdaniem lingwisty dominacja form męskich w języku może być faktem, jednak „nigdy nie da się równości absolutnej wprowadzić”.

Wesprzyj nas już teraz!

– „Język” jest rodzaju męskiego, ale „mowa” już żeńskiego. „Człowiek” jest rodzaju męskiego, ale „osoba” jest już żeńskiego. Nawet „mężczyzna” odmienia się według żeńskiej deklinacji, tak jak „bielizna”, czy „mielizna” – zwracał uwagę uczony.

– Nawet zaimki, takie jak coś, czy nikt, będą jak sądzę długo rodzaju męskiego i żadnej „nikty” nie wprowadzimy do języka, ani „cosi” prawda? – sugerował profesor Bralczyk.

Źródło: X/ TVP Info

FA

Prof. Jerzy Bralczyk: niewłaściwe jest uznawanie śląskiego za osobny język

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 321 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram