29 października 2017

Współautor Dubiów broni Humanae vitae: Kościół musi stawić czoło naciskom protestantów i świata

(Kard. Walter Brandmüller otrzymuje od Benedykta XVI biret. FOT.REUTERS/Tony Gentile/FORUM)

Kościół katolicki nie może zmienić nauczania zawartego w encyklice Pawła VI Humanae vitae – powiedział kard. Walter Brandmüller. Wybitny niemiecki historyk Kościoła otworzył na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu konferencję na temat tego – jak stwierdził – „dokumentu doktrynalnego, o charakterze wybitnie proroczym”. Mówi on o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego. W przyszłym roku przypadnie 50. rocznica jego opublikowania.

 

Kard. Brandmüller zauważył, że encyklika Humanae vitae jest doskonałym przykładem przekazywania nauki Kościoła, która na przestrzeni dziejów się pogłębia i staje się bardziej precyzyjna, nie zmieniając swego sensu. Zatem nauka dzisiejsza nie może być sprzeczna z tym, czego Kościół nauczał wcześniej, jak to już w 430 roku wskazywał św. Wincenty z Lerynu.

 

Kardynał powiedział, że Kościół katolicki musi stawić czoło naciskom wspólnot protestanckich i świata, dążących do tego, aby Kościół stosował etykę sytuacyjną, akceptując antykoncepcję jako uzasadnioną moralnie.

 

W tej encyklice Paweł VI podsumował szereg stwierdzeń doktrynalnych w kwestii antykoncepcji, zainicjowanych przez Piusa XI w „Casti connubii” i kontynuowanych przez Piusa XII i Jana XXIII. Ostatecznie zostały one podjęte, rozwinięte i pogłębiane przez Jana Pawła II – stwierdził niemiecki purpurat kierujący przez wiele lat Papieskim Komitetem Nauk Historycznych.

 

Rzymska konferencja wezwała do ponownego przyjęcia, stosowania i głębszego przekazywania prawdziwie proroczego nauczania bł. Pawła VI. Nauczał on, że każdy akt małżeński musi zachować swoje wewnętrzne przeznaczenie do przekazywania życia ludzkiego.

 

 

KAI

MWł

 

 

Na rzymskim uniwersytecie Angelicum odbyło się sympozjum z okazji zbliżającej się 50. rocznicy ogłoszenia przez Pawła VI encykliki Humanae Vitae. Zgromadziła liczne grono naukowców, duchownych i dziennikarzy. Relację z wydarzenia można przeczytać TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie