Siedem krajów Afryki Subsaharyjskiej, jednego z najbardziej dotkniętych epidemią AIDS regionów świata, o 50 proc. zmniejszyło liczbę nowych zakażeń wirusem HIV wśród dzieci w porównaniu z 2009 rokiem. Sukces ten stał się możliwy dzięki intensywnej terapii farmakologicznej zakażonych wirusem kobiet spodziewających się dziecka. Jednak w krajach, gdzie dostęp do leków hamujących rozwój choroby jest „zbyt niski” nadal przybywa dzieci zarażonych wirusem wywołującym AIDS.
W najnowszym sprawozdaniu na temat globalnego planu zwalczania AIDS w około 20 najbardziej dotkniętych tą plagą krajach opublikowanym przez Program Narodów Zjednoczonych ds. AIDS (UNAIDS) podkreślono, że „dramatyczne zmniejszenie” liczby zakażeń w Botswanie, Etiopii, Ghanie, Malawi, Namibii, RPA i Zambii oznacza, że „o dziesiątki tysięcy dzieci więcej rodzi się wolnych od HIV. Według UNAIDS, w Botswanie i RPA udało się zmniejszyć wskaźnik przenoszenia wirusa HIV z matek na dzieci do poziomu poniżej 5 procent.
Wesprzyj nas już teraz!
Ogólnie rzecz biorąc, w 2012 r. w 21 priorytetowych krajach Afryki było 130 tys. mniej nowych zakażeń HIV wśród dzieci niż w 2009 r., co oznacza spadek o 38 proc. Redukcja ta dokonała się głównie dzięki podjęciu bardziej intensywnego leczenia farmakologicznego zakażonych wirusem kobiet, które spodziewają się dziecka. W wielu krajach priorytetowych skuteczność terapii osiągnęła wskaźnik powyżej 75 procent.
– Postęp jaki dokonał się w większości krajów jest mocnym sygnałem, że dzięki skoncentrowaniu wysiłków każde dziecko może urodzić się wolne od wirusa HIV. Jednak w niektórych krajach z dużą liczbą nowych zakażeń HIV nie odnotowano postępu. Musimy się dowiedzieć, dlaczego i wyeliminować wąskie gardła, które uniemożliwiają poprawę – powiedział Michel Sidibe dyrektor wykonawczy UNAIDS.
Wśród miejsc, budzących szczególne zaniepokojenie, raport UNAIDS wymienia Angolę i Nigerię, gdzie w porównaniu z 2009 rokiem liczba nowych zakażeń u dzieci wzrosła lub pozostała bez zmian. Nigeria posiada największą liczbę dzieci zarażonych wirusem HIV w regionie. W ubiegłym roku odnotowano tam prawie 60 tys. nowych zakażeń. Jednocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na „zbyt niski” dostęp do leków hamujących rozwój choroby dla zarażonych dzieci. Według UNAIDS w większości krajów priorytetowych tylko troje na dziesięcioro dzieci otrzymuje leki na AIDS, których potrzebują.
Leki na AIDS, stosowane w tzw. terapii antyretrowirusowej, nie tylko poprawiają zdrowie matek z wirusem niszczącym układ immunologiczny człowieka, ale również mogą zapobiegać przenoszeniu HIV na ich dzieci.
Eric Goosby, światowy koordynator ds. AIDS rządu Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do społeczności międzynarodowej o „kontynuowanie współpracy, aby nadszedł dzień, kiedy dzieci nie będą rodzić się z wirusem HIV, czego dokonanie jest w naszym zasięgu”.
Krzysztof Warecki