„Rodzina Nazaretańska jest dla nas modelem życia rodzinnego” – stwierdził abp Henryk Hoser. W święto patronalne Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej przypadające 10 grudnia biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy. Hierarcha będzie się starał, by obchody wspomnienia Matki Bożej Loretańskiej rozciągnięte zostały na wszystkie diecezje w Polsce. Kult Pani Loretańskiej jest bowiem najstarszych kultem maryjnym skupiającym w sobie wszystkie inne – podkreślił.
W homilii biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że na symboliczny wymiar kultu loretańskiego. – Materialnie wiąże się on z Domem Nazaretańskim i zwraca uwagę na pierwszy i najtrudniejszy dogmat maryjny, dogmat Bożej Rodzicielki – ”Theotokos”, „owoc soboru efeskiego”. Należy podziwiać u ojców soboru za ich uległość Duchowi Świętemu, który pozwolił na dogmatyzację tej prawdy, że Maryja Matka Jezusa Chrystusa – jest Matką Bożą. Wymagało to gigantycznej pracy teologicznej jeśli chodzi o samą osobę Jezusa Chrystusa, ponieważ z właśnie z chrystologii pochodzi ten pierwszy przywilej i rola Najświętszej Maryi Panny – przypomniał arcybiskup.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha podkreślił, że w kult loretański wpisana jest również tajemnica wcielenia Syna Bożego, czyli przyjęcia przez Niego ludzkiej natury. – Domek Nazaretański był pierwszym i podstawowym miejscem kształtowania się Jego człowieczeństwa wtopionego w życie tamtej rodziny i tamtejszej społeczności, gdzie modlitwa nieustannie przeplatała się z pracą – zauważył abp Hoser. Powiedział też, że symbolika samej figury Pani Loretańskiej zwraca uwagę na kosmiczny i eschatologiczny wymiar naszej wiary, o którym przypominał Benedykt XVI. – Mówią o tym zarówno Jej szaty, jak i insygnia władzy, jakimi są chociażby jabłonko czy korona z gwiazd dwunastu. Rodząc zatem „Syna Dawida, który będzie panował nad Domem Jakuba na wieki”, łączy Ona świat Boży ze światem ludzkim, stąd nazywamy Ją Królową nieba i ziemi – tłumaczył.
Abp Henryk Hoser dodał, że Matka Boża Loretańska powinna być wspominana przez cały Kościół w Polsce, „zwłaszcza, że kult loretański był szeroko rozpowszechniony na ziemiach polskich na przełomie XVI i XVII wieku”. Jak tłumaczył, gdy „dziś rodzina przeżywa coraz większy kryzys, dlaczego nie miałyby powstawać w różnych miejsca w kraju kopie Domu Nazaretańskiego”. – W końcu święta Rodzina mieszkająca w Nazarecie jest modelem dla każdej dzisiejszej rodziny – podkreślił abp Hoser.
KAI
mat