Zarządzająca gazociągami spółka Gaz-System poinformowała o enigmatycznie brzmiącym „nieplanowanym zdarzeniu” i wstrzymaniu przepływu gazu przez Gazociąg Jamalski do Polski i Niemiec. Podjęto interwencję, która ma zapobiec uszkodzeniu gazociągu. Przesył gazu najprawdopodobniej zostanie wznowiony w najbliższy piątek.
Zarządzająca gazociągami spółka Gaz-System podała, że w gazociągu jamalskim biegnącym z Rosji, przez Białoruś i Polskę do Niemiec, z niewiadomych przyczyn drastycznie spadła jakość płynącego w nim gazu. W związku z powyższym, półka podjęła decyzję o wstrzymaniu przesyłu tak, aby nie doprowadzić do uszkodzenia gazociągu.
Wesprzyj nas już teraz!
„Obecnie gaz nie spełnia parametrów jakościowych określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemu Przesyłowego. Gaz-System wstrzymał odbiór gazu w punkcie PWP od 21 czerwca 2017 r. od godz. 6.00. Ograniczenie zdolności przesyłowej w punkcie PWP planowane jest do 23 czerwca 2017 r. do godziny 6.00.” – czytamy w komunikacie podanym na stronie spółki Gaz-System.
W stanowisku poinformowano również, że sytuacja, która wystąpiła, nie ma wpływu na bezpieczeństwo całego systemu, dzięki któremu przysłany jest gaz. „Wstrzymanie odbioru gazu w PWP nie ma wpływu na zbilansowanie i bezpieczeństwo pracy systemu przesyłowego zarządzanego przez Gaz System. Klienci przesyłający gaz przez punkt PWP, w tym między innymi korzystający z usługi wirtualnego rewersu w Mallnow, zostali powiadomieni o ograniczeniu zdolności przesyłowej.”
Gaz-System nie informuje jednak dlaczego tak się stało, kto zawinił i czy jest to celowe działanie Rosjan. Podano jedynie, że gaz nie popłynie gazociągiem aż do piątku. Rządowy pełnomocnik do spraw bezpieczeństwa energetycznego Piotr Naimski twierdzi, że jeżeli przepływ gazu rzeczywiście zostanie wznowiony w piątek, to do tego czasu odbiorcy gazu w Polsce nie odczują tej przerwy.
Gazociąg Jamalski łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Białoruś i Polskę aż do Niemiec. Ma długość 4196 km, z czego 3 tys. km w Rosji, 575 km na Białorusi i 680 km w Polsce.
Źródło: rmf24.pl, gaz- system.pl
Adam Białous/ WMa