1 listopada 2023

Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Kiedy udział we Mszy Świętej stanowi obowiązek?

(Zdjęcie ilustracyjne. Albert Górniak [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])

Zbliżająca się uroczystość znajduje się na liście świąt nakazanych co oznacza, że 1 listopada udział w Mszy Świętej stanowi obowiązek, którego świadome i dobrowolne niedopełnienie jest grzechem. W Dniu Zadusznym sytuacja wygląda inaczej.

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego, jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar życzliwości Boga. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie od Boga dar świętości.

Tego dnia – 1 listopada – udział we Mszy Świętej jest obowiązkowy. Nie wypełnia się więc obowiązku jedynie poprzez obecność na cmentarzu. Można natomiast uczestniczyć we Mszy sprawowanej na cmentarzu. Warto jednak wtedy pamiętać o zachowaniu właściwym dla udziału w liturgii – odmienne niż zwykle okoliczności Mszy nie stanowią usprawiedliwienia dla ignorowania celebracji lub prowadzenia rozmów. Ponadto, w warunkach słabego nagłośnienia, podejście bliżej ołtarza stanowi dobre rozwiązanie. Wypełnia obowiązek udziału w Mszy Świętej w uroczystość Wszystkich Świętych także osoba uczestnicząca w Mszy w wigilię Wszystkich Świętych, a więc 31 października wieczorem.

Wesprzyj nas już teraz!

Z kolei Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych ma w kalendarzu liturgicznym inną rangę. Dlatego też udział we Mszy Świętej 2 listopada nie jest obowiązkowy. Stanowi jednak wyraz naszej miłości do tych, którzy po śmierci przebywają w czyśćcu przygotowując się tam do chwały Nieba.

Podobnie miłość do zmarłych oczekujących na chwałę Nieba wyrażamy poprzez uzyskiwanie odpustów – w tym zupełnych. Okazją ku temu jest oktawa Wszystkich Świętych, a więc okres w dniach od 1 do 8 listopada.

Aby uzyskać odpust zupełny za zmarłych należy pobożnie nawiedzić cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu: stanu łaski uświęcającej, przyjętej w danym dniu Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”).

W samym dniu 2 listopada – przy zachowaniu tych samych warunków – również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”.

Pamiętajmy, że modlitwa i ofiarowanie odpustu za zmarłych są o wiele ważniejsze niż wszelkie zewnętrzne przejawy pamięci.

 

Źródło: PCh24 / KAI / misericors.org

MWł

 

Krystian Kratiuk: Płomień polskiego listopada

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram