13 lutego 2020

Wszystko co musisz wiedzieć o adhortacji apostolskiej po Synodzie Amazońskim [RAPORT PCH24.PL]

(Fot. Remo Casilli, Reuters/Forum)

Franciszek opublikował adhortację posynodalną Querida Amazonia. Papieski dokument „z ulgą” przyjęli zwolennicy zachowania celibatu i nie rozszerzania roli kobiet na funkcje kapłańskie. Piewcy zmian w Kościele są jednak zadowoleni, albowiem papież nie przekreślił ich planów i pozostawił pole do dyskusji na temat przyszłości Kościoła. Co wiemy po lekturze adhortacji posynodalnej Querida Amazonia? Kompendium wiedzy znajdą Państwo w poniższym Raporcie PCh24.pl.

 

Poniżej zamieszczamy skróty tekstów, aby przeczytać cały tekst, należy kliknąć w tytuł wybranego materiału. Wszytskie materiały dostępne są także pod #SYNOD AMAZOŃSKI

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak adhortację Franciszka zinterpretują progresiści a jak konserwatyści? – pisze Paweł Chmielewski

Franciszek nie poluzował celibatu, ani nie dał zgody na święcenia kobiet – przekonują konserwatywni komentatorzy papieskiej adhortacji posynodalnej Querida Amazonia. Progresiści widzą to jednak zupełnie inaczej – i wszystko wskazuje na to, że mają wiele racji. Ojciec Święty nie zadekretował wprawdzie rewolucji, ale zostawił otwarte drzwi do bardzo głębokich zmian. Teraz Kościół katolicki czeka długa batalia o interpretację dokumentu. Pole manewru jest ogromne.

Brak zielonego światła dla „rytu amazońskiego”. Czy to powstrzyma progresywnych hierarchów? – pyta Mateusz Ochman

Nie licząc popularnego w ostatnich latach wątku ekologicznego, adhortacja Querida Amazonia niewiele zmienia w kwestii podejścia Kościoła ostatnich niemal 60 lat do inkulturacji. To nie tekst papieskiego dokumentu per se może stać się źródłem aberracji liturgii w dorzeczu Amazonii, a jego wykoślawione interpretacje.

 

Arcybiskup Gądecki: Z ulgą przeczytałem część adhortacji dotyczącą kapłaństwa – relacja z konferencji KEP Romana Motoły

Celibat w Kościele katolickim nie bierze się z tego, że jest funkcjonalny, pozwala zachować majątek kościelny czy inne dobra, tak jak często opisuje się to w sposób komiczny. Kapłaństwo katolickie wyrasta z obrazu Chrystusa, który jest Oblubieńcem swej Oblubienicy, czyli Kościoła – powiedział w środę podczas polskiej prezentacji adhortacji posynodalnej Franciszka Querida Amazonia („Umiłowana Amazonia”) arcybiskup Stanisław Gądecki.

 

Adhortacja po Synodzie dla Amazonii – Agnieszka Stelmach omawia ANALIZĘ Dorothy Cummings McLean z LifeSiteNews.

Chociaż papieski dokument nie akceptuje najbardziej głośnych propozycji postępowców, jak zniesienie celibatu i wyświęcanie diakonis, pozostawia wiele miejsca na realizację progresywnej agendy. Prezentujemy analizę papieskiej adhortacji autorstwa Dorothy Cummings McLean, opublikowaną na portalu LifeSiteNews.

 

Kard. Marx: Papież nie rozstrzygnął sprawy celibatu i diakonatu kobiet. To wciąż tematy otwarte
Kard. Reinhard Marx opublikował obszerny komentarz do posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia. Według ustępującego szefa Konferencji Episkopatu Niemiec dokument Franciszka nie zamyka debaty o celibacie ani kapłaństwie kobiet. W ocenie Marxa tekst będzie mieć też wpływ na Drogę Synodalną.

Sekretarz specjalny Synodu Amazońskiego kard. Czerny: Sprawa celibatu jest otwarta
Posynodalna adhortacja apostolska Querida Amazonia nie oznacza końca dyskusji nad celibatem – mówi kard. Michael Czerny, sekretarz specjalny Synodu Amazońskiego. Podczas środowej prezentacji dokumentu Franciszka w Watykanie purpurat podkreślił, że Kościół będzie dalej zastanawiać się nad poluzowaniem obowiązku bezżenności kapłańskiej.

 

Kardynał Gerhard Müller pozytywnie o adhortacji papieża Franciszka
Kardynał Gerhard Müller wydał oświadczenie dotyczące adhortacji Franciszka po synodzie amazońskim. Zdaniem kardynała Mullera papież jako „najwyższy autorytet moralny na świecie” zamierza pozyskać wszystkich chrześcijan i innych ludzi dobrej woli dla rozwoju regionu Amazonii. Adhortację należy zatem odczytać w duchu katolickim. Chodzi więc o syntezę natury i łaski; troski o świat i państwo ze skierowaniem ku Bogu.

Ważna uwaga kardynała: papież postawił w centrum dokument synodu, nie zamknął drzwi!
W posynodalnej adhortacji apostolskiej „Querida Amazonía” (Umiłowana Amazonia) Franciszek zachęca cały Kościół, a zwłaszcza w Amazonii, aby to, co wypracowano i co wzrastało podczas Synodu dla Amazonii, nadal dojrzewało. Tak kard. Christoph Schönborn skomentował przedstawiony 12 lutego w Watykanie dokument w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”. „Papież ze swoją adhortacją podąża nową, zaskakującą ścieżką. Umieszcza podsumowujący Synod dla Amazonii dokument w centrum i przypisuje mu dużą wagę” – zaznaczył metropolita wiedeński.

 

Porażka progresistów. Adhortacja po synodzie amazońskim nie likwiduje kapłańskiego celibatu

Papież Franciszek w oczekiwanej adhortacji apostolskiej na temat Amazonii nie poparł, przedstawionej podczas jesiennego synodu przez progresywnie nastawionych hierarchów, propozycji wyświęcania stałych żonatych diakonów, by zaradzić problemowi braku kapłanów na odległych, trudno dostępnych terenach.

 

Ks. Raymond J. de Souza: Querida Amazonia jest celowo niejasna i dwuznaczna
„W Querida Amazonia, tak jak w poprzednich dokumentach, postawiono jasne pytania. Dano jednak dwuznaczne odpowiedzi, wymagające wyjaśnienia w nowatorskich zabiegach. Gdy idzie o magisterium papieża Franciszka nie chodzi tylko o to, czego naucza, ale także o to, jak to robi” – pisze na łamach „National Catholic Register” ks. Raymond J. de Souza.

Sekretarz synodu amazońskiego: dokument ojców synodalnych nie należy do Magisterium
Dokument przygotowany na zakończenie Synodu Amazońskiego nie stanowi elementu Magisterium papieskiego. Choć papież mógł włączyć go do Magisterium w swej adhortacji, to jednak nie zdecydował się na ten krok. Potwierdził to sekretarz synodu kardynał Lorenzo Baldisseri podczas konferencji prasowej na prezentującej adhortację „Querida Amazonia”.

Niemieccy progresiści: adhortacja Querida Amazonia daje nam wolną rękę

Niemieccy progresiści uważają, że adhortacja Querida Amazonia pozostawia im wielkie pole do działania. Powszechne jest przekonanie, że papież Franciszek pozostawił Kościołom lokalnym wolną rękę w sprawie celibatu. Z dokumentu cieszy się nawet część radykalnych katolickich feministek.

 

Ja katolik.

Czytamy nową papieską adhortację. Czy aby na pewno zwycięstwo konserwatystów?

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram