Zakończył się synod amazoński. Portal PCh24 już od ogłoszenia planów zorganizowania spotkania biskupów poświęconego takiej tematyce podawał doniesienia dotyczące sprawy. Teraz zapraszamy do zapoznania się z raportem zawierającym wybrane informacje sprzed synodu oraz jego trwania.
Aby przeczytać cały tekst należy kliknąć w jego tytuł:
Wesprzyj nas już teraz!
Ojcowie synodalni czekają na „rozstrzygnięcie kwestii diakonatu kobiet
Podczas obrad synodu amazońskiego wiele miejsca poświęcono roli kobiet. Ojcowie synodalni zwrócili na to uwagę również w dokumencie końcowym, przypominając propozycję utworzenia stałego diakonatu kobiet.
Synod poprosił papieża o możliwość wyświęcania żonatych
Stało się – większość ojców synodalnych kończącego się właśnie Synodu ds. Amazonii poparło rewolucyjny punkt dokumentu końcowego. Mówi on o możliwości wyświęcenia na kapłana mężczyzny, który jest żonaty. Jeśli papież się na to zgodzi, będzie to koniec celibatu jaki znamy w Kościele rzymsko-katolickim. I to nie tylko w Amazonii.
Czy po synodzie powstanie „amazoński ryt Mszy Świętej”?
Biskupi krajów Amazonii chcą stworzenia amazońskiego rytu Mszy Świętej. Synod zaproponował takie rozwiązanie postulując amazońską „inkulturację” katolickiej liturgii.
Jerzy Wolak z Rzymu: amazoński kit nie sklei popękanego Kościoła
W (dez)informacyjnej retoryce synodu panamazońskiego wydaje się leżeć metoda, która – choć posuwa się wręcz do obrażania inteligencji (i wiary) należycie uformowanego katolika – ostatecznie może się okazać nader skuteczna.
Franciszek przeprosił za wrzucenie do Tybru indiańskich figur. Wkrótce mają powrócić
Franciszek przeprosił „jako biskup Rzymu” wszystkich, którzy poczuli się dotknięci wrzuceniem do Tybru indiańskich figur przedstawiających kobiety w ciąży. Zapewnił, że figurki będą na Mszy świętej zamykającej Synod Amazoński.
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary surowo o przynoszeniu „idoli” do katolickiej świątyni
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Müller skrytykował otwarcie na pogaństwo uczestników synodu amazońskiego. W rozmowie z Raymondem Arroyo z telewizji EWTN kardynał stwierdził, że przynoszenie figurek do kościoła stanowiło ciężki grzech.
Jerzy Wolak: Pióropusz w kościele, czyli po co komu biomy w piekle?
Do Santa Maria in Traspontina zazwyczaj nie chadzam – w okolicy jakoś wolę Santo Spirito in Sassia. Rzecz gustu. Tym razem jednak nie mogłem sobie odmówić wizyty w tym właśnie kościele, a to z powodu bezprecedensowej akcji kilku młodych ludzi, którzy poczuwszy, iż w obliczu cyrku rozgrywającego się samym sercu Kościoła nie mogą dłużej stać bezczynnie, i przystąpili do akcji bezpośredniej zabierając z tej karmelitańskiej świątyni umiejscowione w niej na początku synodu amazońskie marzanny, by je zgodnie z odwiecznym zwyczajem utopić w Tybrze. Chciałem dokonać swoistej wizji lokalnej – człowieka zazwyczaj ciągnie do takich miejsc w nadziei, że może znowu wydarzy się tam coś niecodziennego.
Krystian Kratiuk: Korespondencja z Rzymu. Zdjęcia-symbole synodu amazońskiego
Do watykańskiego kościoła Santa Maria in Traspontina wszedłem nie po raz pierwszy, ale tym razem nie tylko na modlitwę. Chciałem zobaczyć miejsce, z którego w poniedziałek skradziono trzy pogańskie figurki. Zwróciwszy głowę ku pamiętanej przeze mnie jako pięknej kaplicy bocznej, zdumiałem się. Moim oczom ukazała się bowiem cała symbolika kończącego się powoli synodu.
Roberto de Mattei: Nowy Pakt z katakumb: wypełnienie Soboru Watykańskiego II?
Tajemny testament Soboru Watykańskiego II stał się publiczny i oficjalny. 20 października 2019 roku w Katakumbach Domitylli uroczyście odnowiono „Pakt dla ubogiego sługi Kościoła”, zgodnie z warunkami określonymi 16 listopada 1965 roku w tym samym miejscu przez czterdziestu dwóch ojców soboru, na parę tygodni przed zakończeniem zgromadzenia soborowego.
Marcin Jendrzejczak: Amazonka wpływa do Tybru. Co powiedziałby o tym Jan Paweł II?
Amazonia wtargnęła do Rzymu. Figurki, posążki, dziwne rytuały. Jedni zarzucają, że to pogaństwo, inni zaprzeczają. Jedno jest jednak pewne – inkulturacja, kult ekologii zaszły bardzo daleko. Zbyt daleko.
Kard. Müller: na synodzie granica między bałwochwalstwem a wiarą niebezpiecznie się zaciera
Przywódcy Kościoła wydają się nie zdawać sobie sprawy z przekraczania granic „starego pogaństwa,” „bałwochwalstwa i przesądów” – ostrzega kardynał Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Kto napisze dokument po synodzie amazońskim? Kardynał Schönborn ujawnia
Kardynał Christoph Schönborn w poniedziałek wyjaśnił, że ostateczny dokument synodu amazońskiego sporządzi zespół pod przewodnictwem głównego relatora synodu kardynała Claudia Hummesa. Znaczną rolę odegrają też specjalni sekretarze synodu.
Szamańskie rytuały, rozważania o ekologii, inwokacja Matki Ziemi. Amazońska Droga Krzyżowa w Rzymie
Ulicami Watykanu przeszła Amazońska Droga Krzyżowa. Znacznie różniła się od tradycyjnej formy tego nabożeństwa pasyjnego. Obrzęd wchodził w skład „półoficjalnych” wydarzeń zorganizowanych podczas trwającego od 6 października synodu biskupów.
„Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!”. Oświadczenie „złodziei” amazońskich figurek
„Nie zamierzamy już więcej milczeć! Zaczynamy działać teraz! Kochamy ludzkość i dlatego nie możemy znieść, że nie pozwala się na chrzczenie ludzi z pewnych regionów i odmawia im przez to dostępu do Nieba (…) Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat” – brzmi oświadczenie osób, które wyrzuciły amazońskie podobizny nagich ciężarnych kobiet do Tybru. Znaczenie użytych podczas ceremonii otwarcia synodu figurek od samego początku budziło wielkie kontrowersje.
Rzym: amazońskie drewniane figurki wrzucone do Tybru! [VIDEO]
Drewniane figurki przedstawiające ciężarne kobiety, których użyto podczas ceremonii otwarcia synodu amazońskiego, a których symbolika do dzisiaj pozostaje tajemnicą, nieznani sprawcy wrzucili w nurty Tybru. Całość została zarejestrowana telefonem i opublikowana w serwisie YouTube.
Klimat, ekumenizm, synodalność, rola kobiet w Kościele. Oto nowy „Pakt z katakumb”
Uczestnicy Synodu Biskupów dla Amazonii odnowili tzw. „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła. W taki sposób zaktualizowali gest uczestników II Soboru Watykańskiego, którzy w 1965 roku sygnowali dokument, w którym zobowiązali się do umieszczenia ubogich w centrum ich posługi. Odnowienie paktu odbyło się w miejscu, gdzie pierwotnie został on podpisany, czyli w rzymskich Katakumbach św. Domitylli. Jednak nowy dokument nie mówi tylko o ubóstwie. Znalazły się w nim bowiem odwołania do m.in. ekologii czy ekumenizmu.
Drugi Tydzień Synodu. Stabilizacja kursu „na zmiany”?
Drugi tydzień Synodu Biskupów ds. Amazonii upłynął pod znakiem dyskusji o przyszłości kapłaństwa. Bardzo wiele uwagi ojcowie synodalni poświęcali także ekologii oraz problemowi edukacji ludów amazońskich. Papież powołał ponadto grupę, która stworzy dokument finalny zgromadzenia.
Synod: ryt amazoński i święcenia żonatych mężczyzn wśród propozycji roboczych grup językowych
Coraz jaśniej wyłaniają się główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii. Widać to w relacjach z roboczych grup językowych, które zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym informuje portal Vatican News.
Kard. Brandmüller: na synodzie amazońskim „gra” toczy się o najwyższą stawkę!
W nowym oświadczeniu na temat trwającego w Rzymie synodu amazońskiego kardynał Walter Brandmüller – uznany historyk Kościoła i jeden z dwóch żyjących hierarchów, którzy sformułowali Dubia odnoszące się do adhortacji Amoris laetitia – ostrzega przed zastąpieniem wiary katolickiej „panteistyczną religią naturalną człowieka”.
Kard. Marc Ouellet: Amazonia potrzebuje celibatu
– Celibat ma w sobie niezrównany potencjał ewangelizacyjny, którego najbardziej dziś potrzebują tubylcze kultury Amazonii, aby odkryć Chrystusa i Jego Kościół jako tajemnicę miłości i radości – przypomina kard. Marc Ouellet. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej po raz kolejny studzi zapały w synodalnej dyskusji o wyświęcaniu żonatych mężczyzn.
Synod amazoński: problemem nie jest celibat, ale brak spójności ewangelicznej
Nie wierzę, że Jezus utracił moc pociągania do siebie nowych uczniów. To raczej my zbyt często byliśmy przeszkodą, z naszym brakiem świadectwa i konsekwentnego życia wynikającego z Ewangelii. W auli synodalnej mówił o tym brazylijski biskup Wellington Tadeu de Queiroz Vieira. Podkreślił on, że nie ma przeszkód doktrynalnych, by święcić żonatych mężczyzn, wskazał jednak, że to nie celibat jest głównym problemem, by mieć więcej księży, także w Europie. Problemem jest brak wiarygodnego świadectwa.
Prof. de Mattei w mocnych słowach o kryzysie, synodzie i wierności. Musisz to przeczytać!
– Kościół triumfuje, gdy jego wierni członkowie walczą o Niego – mówił prof. Roberto de Mattei podczas prezentacji wywiadu-rzeki z bp. Athanasiusem Schneiderem.
Mieszkańcy Amazonii nie rozumieją celibatu? To nieprawda! – zauważa brazylijski biskup
Emerytowany biskup z Brazylii José Luis Azcona wyraził zdecydowany sprzeciw wobec słów emerytowanego ordynariusza diecezji Xingu bpa Erwina Kräutlera. Austriacki hierarcha zasugerował, że rdzenni mieszkańcy Amazonii nie mogą zrozumieć idei celibatu. Zdaniem Brazylijczyka rozwiązaniem problemu powołań nie będzie „abolicja celibatu”, lecz głęboka, pozbawiona zniekształceń inkulturacja przesłania Ewangelii.
Synod amazoński: ekologia integralna, posługa kobiet i walka z pedofilią tematami obrad biskupów
Podczas kilku ostatnich dni Synodu Amazońskiego poruszano kwestie dotyczące ponownego przemyślenia posługi w Kościele zgodnie z „parametrami synodalności”. Mówiono także o inkulturacji, migracji, ekologii integralnej, walce z pedofilią i powołaniu nowych instytucji, które chroniłyby „prawa człowieka”.
Synod Amazoński: Franciszek podał nazwiska osób odpowiedzialnych za kształt posynodalnego dokumentu
Papież Franciszek ogłosił listę osób odpowiedzialnych za kształt tekstu podsumowującego synod amazoński. Wśród redagujących znalazły się takie nazwiska jak kard. Christoph Schönborn z Austrii czy Argentyńczyk Marcelo Sánchez Sorondo. Nazwiska podano podczas konferencji odbywającej się 15 października.
„Chwila duchowości amazońskiej”. Ta towarzysząca synodowi inicjatywa budzi poważny niepokój
Sieć instytucji kościelnych i charytatywnych, współpracujących w celu promowania spotkań poświęconych duchowości i kulturze rdzennej ludności Amazonii, organizuje w kościołach rzymskich liczne wydarzenia, budzące kontrowersje. W dużej mierze finansuje je episkopat niemiecki.
Ludy Amazonii są niezdolne do zachowania celibatu? Wnuk nawróconego szamana: to obraźliwe!
Właśnie usłyszałem, co bp Kräutler sądzi o plemionach Amazonii, które jego zdaniem nie rozumieją celibatu. Jako rdzenny mieszkaniec uważam to za bardzo obraźliwe i po części rasistowskie – mówił reporterowi LifeSite News Rexcrisanto Delson – wnuk nawróconego szamana z jednego z filipińskich plemion.
Kapłaństwo kobiet na synodzie? Szokujące stanowisko biskupa
Brazylijsko-austriacki biskup Erwin Kräutler przyznał, że wielu biskupów popiera święcenia kobiet na diakonów. Wyraził także swoje poparcie dla święceń kobiet na kapłanów i przyznał, że synod może stanowić krok w tym kierunku.
Pierwszy tydzień Synodu Biskupów. Czarne chmury nad Watykanem
Pierwszy tydzień Synodu Amazońskiego potwierdził wszystkie obawy krytyków niesławnego Instrumentum laboris. Na zgromadzeniu dyskutuje się już nie tyle, czy liberalizować celibat, a jedynie jak dokładnie to zrobić. Rozmawia się otwarcie o diakonacie i kapłaństwie kobiet, a pogańskie rytuały amazońskich ludów przedstawia się jako możliwą inspirację do opracowania nowego rytu Mszy świętej. Według jednego z głównych progresistów synodalnych, bp. Erwina Kräutlera, opcja na rzecz zmian ma większość.
Nowa forma Mszy dla Amazonii! Taka propozycja pojawiła się już pierwszego dnia synodu
„Podczas dwuletniego przygotowania do synodu amazońskiego oczekiwano, że papież Franciszek zbuduje silny „konsensus ekologiczny” a także wzmocni poparcie dla rdzennych kultur i ludów oraz propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn w Amazonii. Pierwsza sesja robocza szczytu w poniedziałkowe popołudnie z pewnością spełniła swoje zadania, zasadniczo na każdym z tych frontów” – komentuje serwis cruxnow.com.
Kard. Burke przed synodem: „Atak na panowanie Chrystusa i apostazja!”
Pięćset lat po reformacji Niemcy ponownie sprawiają kłopoty Kościołowi rzymsko-katolickiemu. Tym razem katoliccy biskupi Niemiec rozpoczęli przerabianie Kościoła na swój własny liberalny obraz.
Kard. Gerhard Müller: Święcenia kapłańskie tylko dla mężczyzn
Jeśli synod amazoński ma okazać się błogosławieństwem dla całego Kościoła i wzmocnić jego jedność w prawdzie, zamiast ją osłabić, musi ustać myślenie w zgodzie z linią partii i ideologii. Kiedy w walce każdy mówi coś innego i uzasadnia to stwierdzając: „Ja jestem od Pawła, a ja od Apollosa; ja jestem Kefasa; a ja Chrystusa”, wówczas usprawiedliwiona jest riposta Apostoła: „Czyż Chrystus jest podzielony? (…) Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?” (1 Kor 1,12-13). „Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani” (1 Kor 11,19) – ale „biada światu z powodu zgorszeń!” (Mt 18,7) – pisze kardynał Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Pełna treść stanowiska w języku polskim dostępna tylko na PCh24.pl.
Ekologia, ubóstwo i ocieplenie klimatu. To tematy do dyskusji podczas Synodu Amazońskiego
Podczas czwartkowej konferencji poprzedzającej Synod Amazoński, jego organizatorzy wskazali, że decyzje uczestników Synodu – prawo głosowania mają także świeccy mężczyźni – odnoszące się do regionu Amazonii będą miały konsekwencje dla całego Kościoła powszechnego. Kluczowe mają być kwestie, ekologii integralnej, walki z ubóstwem i ociepleniem klimatu.
Kościół reformowany czy deformowany? [RELACJA Z KONFERENCJI]
Tuż przed rozpoczęciem synodu panamazońskiego przedstawiciele organizacji konserwatywnych katolików z całego świata zebrali się w Rzymie, by podzielić się obawami dotyczącymi tegoż synodu. W bardzo zdecydowanych słowach rozprawili się z błędami i herezjami zawartymi w Instrumentum laboris. Surowo ocenili również papieża Franciszka.
Franciszek i amazońskie „nabożeństwo”. Co wydarzyło się w Ogrodach Watykańskich?
Papież wziął udział w dość niecodziennym „zgromadzeniu modlitewnym” z udziałem amazońskich uczestników rozpoczynającego się synodu. Wedle relacji, Franciszek uczestniczył w modlitwie za ziemię – przewodniczyła jej szamanka…
Synod amazoński. Dni, które zmienią Kościół
Rozpoczyna się synod amazoński – spotkanie, które może całkowicie zmienić Kościół katolicki. Niektórzy twierdzą nawet, że nie tyle zmienić, co… podmienić. Skąd takie sugestie? Otóż to, co zaplanowali organizatorzy synodu, jest na tyle wstrząsające, że w zaistnienie niektórych postulatów ciężko w ogóle uwierzyć. Większość katolików nie chce zaś przyjąć do wiadomości, że ustalenia tegoż synodu – mimo iż formalnie dotyczy on Amazonii – dotknąć mogą całego Kościoła powszechnego, również nasze swojskie, polskie parafie.
Eucharystia sprawowana w watykańskiej bazylice zainaugurowała Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii. Będzie ono obradowało w Watykanie przez trzy tygodnie – od 6 do 27 października.
Propozycja wyświęcania żonatych mężczyzn już w pierwszym dniu obrad synodu. Mówił o tym kard. Hummes
Relator synodu amazońskiego, kard. Claudio Hummes, już w pierwszym dniu obrad poruszył jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dyskutowanych w ramach tego zgromadzenia biskupów. Brazylijski hierarcha opowiedział się za dopuszczeniem „sprawdzonych, doświadczonych mężczyzn” (łac. viri probati) do sakramentu kapłaństwa oraz zaznaczył chęć „uznania przewodniczej roli kobiet w amazońskich wspólnotach i skonsolidowania z urzędom im przysługującym”. Słowa kardynała nagrodzono brawami.
Synod amazoński: wezwano do określenia katalogu „grzechów ekologicznych”
Podczas dyskusji w grupach roboczych drugiego dnia Synodu Amazońskiego pojawiła się idea opracowania bogatej literatury na temat tzw. grzechów ekologicznych. Uczestnicy sięgnęli do koncepcji z lat 60. i 70.tzw. eko-teologii.
Ordynariusz diecezji Tyler w Teksasie wezwał na Twitterze do modlitwy w intencji zgromadzonych na synodzie amazońskim. Bp Joseph Strickland przypomniał, że strzeżenie Depozytu Wiary to święty obowiązek biskupów.
Nowa forma Mszy dla Amazonii! Taka propozycja pojawiła się już pierwszego dnia synodu
„Podczas dwuletniego przygotowania do synodu amazońskiego oczekiwano, że papież Franciszek zbuduje silny „konsensus ekologiczny” a także wzmocni poparcie dla rdzennych kultur i ludów oraz propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn w Amazonii. Pierwsza sesja robocza szczytu w poniedziałkowe popołudnie z pewnością spełniła swoje zadania, zasadniczo na każdym z tych frontów” – komentuje serwis cruxnow.com.
Kardynał Sarah: nacisk na ideologię podczas Synodu Amazońskiego to „zniewaga Boga”
Nacisk niektórych mieszkańców Zachodu na wykorzystanie watykańskiego Synodu Amazońskiego do realizacji osobistych planów jest obrazą Boga i jego planu dla Kościoła – powiedział kardynał Robert Sarah.
Współorganizator synodu: Najpierw żeński diakonat, potem… kapłaństwo kobiet
Według biskupa Erwina Kräutlera, głównego autora dokumentu roboczego trwającego w Watykanie Synodu Amazońskiego, postulowany tam diakonat żeński byłby wstępem do… wyświęcania kobiet na kapłanów Kościoła katolickiego.
Wódz amazońskiego plemienia: teologia wyzwolenia zmusza ludzi do pozostania w biedzie i nędzy
Jonas Marcolino Macuxí, wódz amazońskiego plemienia Macuxi w rozmowie z Diane Montagna (LifeSite News) przekonywał, że teologia wyzwolenia tak naprawdę nie pozwala ludziom wyjść z biedy i nędzy – zarówno materialnej jak i umysłowej. Macuxí skomentował także ceremonię otwarcia Synodu Amazońskiego, która – w jego opinii – bez wątpienia zawierała elementy pogańskie.
Specjalny gość Synodu: Kościół musi zyskać amazońską twarz
Kościół musi zyskać amazońską twarz – przekonuje jeden ze specjalnych gościu Synodu Amazońskiego, niemiecki werbista Michael Heinz, przewodniczący wpływowej organizacji charytatywnej. Jak mówi, to twarz dialogu z kosmologią i wierzeniami pogan.
Dzieciobójstwo. Prawda o ludach Amazonii niewygodna dla uczestników synodu?
Kard. Pedro Ricardo Barreto Jimeno podczas konferencji prasowej odmówił przyznania, że niektóre plemiona amazońskie do dzisiaj praktykują zabijanie chorych noworodków. Członek Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz wiceprezydent synodu amazońskiego podkreślił, że wysuwając tak radykalne oskarżenia należy posługiwać się odpowiednimi dowodami. Problem w tym, że dowodów na występowanie zbrodniczego procederu jest aż nadto.
Kardynał Marx: krytycy poza synodem, a my w auli synodalnej
Słyszałem, że dokument roboczy synodu jest krytykowany w Kościele katolickim, że jest krytykowany poza synodem. Dyskusje synodalne mają jednak miejsce w auli w Watykanie – stwierdził kard. Reinhard Marx podczas osobistego spotkania z dziennikarzami.
Diakonat kobiet kolejnym rewolucyjnym tematem na forum synodu
Kościół w Amazonii musi bardziej docenić posługę ludzi świeckich. Ich rola powinna być bardziej zauważona i doceniona – przekonywali ojcowie synodalni podczas trzeciej kongregacji generalnej Synodu Biskupów poświęconego nowym drogom dla Kościoła w Amazonii i ekologii integralnej. Pojawiła się propozycja święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn oraz diakonatu kobiet.
Brazylijski biskup: Indianie potrzebują Ewangelii. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem
Misją Kościoła jest nieść Ewangelię wszędzie, również do rdzennych plemion, które muszą ją poznać. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem, żadna koncepcja filozoficzna nie zastąpi tajemnicy Odkupienia – przekonywał biskup Adair Guimarães z Brazylii, w kontekście pomysłów inkulturacji i połączenia wierzeń indiańskich z wiarą katolicką, podnoszonych podczas trwającego synodu amazońskiego.
Krystian Kratiuk w „Warto Rozmawiać”: problemy Amazonii odzwierciedlają problemy świata zachodniego
Będąc w Rzymie zobaczyłem drogi synodalności Kościoła, o której papież Franciszek mówi od rozpoczęcia swojego pontyfikatu. Zobaczyłem też niesłychaną do tej pory uroczystość zasadzenia drzewa przez Indian w ogrodach watykańskich i trochę zdziwionego tą sprawą Ojca Świętego. Usłyszałem też na konferencji świeckich liderów konserwatywnych katolików o tym, że możemy mieć na tym synodzie do czynienia z rzeczami, które można nazwać heretyckimi – powiedział w poniedziałek w programie „Warto Rozmawiać” Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl.
Bp Franz-Josef Overbeck: żonaci księża na całym świecie… to byłby cud!
Niemiecki biskup Franz-Josef Overbeck uważa, że na Synodzie Amazońskim papież może dopuścić żonatych księży w Amazonii. Jeżeli to rozwiązanie zostałoby potem przeniesione na cały świat, to byłby w ocenie hierarchy prawdziwy cud.
Ekosynod nie da ucierpieć planecie. „Nie” dla plastiku, hektary nowych lasów
Uczestnicy synodu dla Amazonii posadzą w tym regionie świata 50 hektarów lasu. W tym celu zostaną wykupione tytuły w firmach zajmujących się zalesianiem wykarczowanych regionów puszczy. Poinformował o tym kardynał Lorenzo Baldisseri podkreślając, że w ten sposób synodalne spotkanie odbędzie się bez obciążania klimatu.
Polecamy także materiały video:
Celibat, kobiety-diakoni i ryt amazoński. PCh24.pl podsumowuje synod
Czas na katolicki ruch oporu wobec zmian w Kościele. Prof. Roberto de Mattei specjalnie dla PCh24.pl
Co to jest Pakt z Katakumb?
Lewicowe metody na lewicowe błędy. Dlaczego Kościół po nie sięga?
Ja, katolik z Synodu w Watykanie. Podobno poruszamy tematy marginalne…
Pogańska figurka ląduje w Tybrze
Paweł Lisicki, Krystian Kratiuk: Dokąd zmierza Kościół? Czas szaleństwa czy czas wiary?
Roberto de Mattei: Niektórych biskupów oskarżam o politeizm
Marco Tosatti: Szkodliwy dokument z Abu Zabi
Michael Matt: Czy Kościół jest jeszcze misyjny?
JA KATOLIK: kardynał Müller, synod amazoński i spełnione proroctwo z Akity
JA KATOLIK: herezje na synodzie? Hierarchowie apelują do polskich katolików!
Polecamy także „PCh24 Co Tydzień”.
Aby pobrać nasz e-tygodnik wystarczy kliknąć TUTAJ.