19 marca 2022

Wybieg dla psów obok Kopca Powstania Warszawskiego? Radny miasta interweniuje

(Kopiec Powstania Warszawskiego, fot. Wikimedia Commons)

Wybiegi dla psów na kopcu Powstania Warszawskiego to jest pamięć o Powstaniu? – napisał w sobotę na Twitterze radny Warszawy Filip Frąckowiak. Jego zastrzeżenia wzbudzają plany rewitalizacji kopca zaakceptowane przez Urząd Miasta.

Radny Warszawy Filip Frąckowiak w interpelacji skierowanej do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zwrócił się o wyjaśnienie planów umieszczenia w bezpośrednim sąsiedztwie Kopca Powstania Warszawskiego wybiegu dla psów. Przypomniał, że ze względu na usypanie kopca na warszawskim Mokotowie z gruzów zburzonego przez Niemców miasta, jest to jedno z najważniejszych i najbardziej symbolicznych miejsc pamięci o Powstaniu z 1944 r. i poległych mieszkańcach stolicy.

„W gruzach zniszczonego miasta znajdowały się prochy ludności cywilnej oraz walczących bohaterów. Opisany w mediach projekt uwłacza pamięci powstania warszawskiego” – napisał w interpelacji Filip Frąckowiak.

Wesprzyj nas już teraz!

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów z gruzów zniszczonego miasta. Na szczycie stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą 1944. W kolejnych latach na kopcu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpalane było Ognisko Pamięci. Płonęło przez 63 dni, tyle ile trwało Powstanie.

W marcu 2019 r. Urząd Miasta rozstrzygnął konkurs na projekt rewitalizacji kopca. Zwycięski projekt zakłada, że na szczycie powstanie dwupoziomowa platforma widokowa, a Kotwica stanie na nowoczesnym postumencie. Zagospodarowane zostanie także główne wejście do parku od ul. Bartyckiej, gdzie znajdzie się ekspozycja historyczna i lapidarium prezentujące gruzy zburzonego miasta.

„Wokół Kopca pojawią się strefy rekreacyjne z nowymi elementami tzw. małej architektury, a także place zabaw dostosowane dla dzieci w różnym wieku i strefa dla psów. Park zostanie doposażony w ławki, krzesła, stoły, stojaki rowerowe i ujęcia do mycia rąk” – czytamy w prezentacji projektu przebudowy na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

„Mając nadzieję, że miejsca dla psów znajdą się poza obrębem pierwotnego Kopca proszę o szczegółową informację, gdzie dokładnie znajdować się będą miejsca dla wyprowadzania psów” – dopytuje w interpelacji rady Filip Frąckowiak.

pap logo

 Źródło: PAP/Michał Szukała

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram