6 czerwca 2014

Tego można się było spodziewać! „Gazeta Wyborcza” opublikowała w piątek szeroki wywiad z reżyserem ohydnego spektaklu „Golgota Picnic” – Rodrigo Garcią. Spektakl, przeciwko któremu zaprotestowało już niemal 50 tys. katolików, jest promowany przez pismo Adama Michnika, utrzymującego że „Jan Paweł II to jego miłość”.


„GW” podeszła do tematu w typowym dla siebie stylu – z bluźniercy stara się zrobić subtelnego intelektualistę, utyskującego nad stanem świata. Wywiad ilustruje fotografia przedstawiająca fragment spektaklu – aktorzy ustylizowani i ustawieni są w taki sposób, by jednoznacznie kojarzyć się ze sceną zdjęcia z krzyża. Dodatkowo na zdjęciu wytłuszczono cytat z Rodrigo Garcii: „Jedną z inspiracji spektaklu jest zdanie Jorge Luisa Borgesa, że Biblia to literatura fantastyczna”.

Wesprzyj nas już teraz!

Garcia, oprócz Borgesa, twierdzi, że inspiruje się również malarstwem renesansowym. Twierdzi, że ikonografia Ukrzyżowania jest „straszna i trzeba z nią polemizować”. Potwierdza, że w swej pseudosztuce traktuje Ukrzyżowanie „ze swoim specyficznym poczuciem humoru”.

Dziennikarz „GW” nie zapytał reżysera, co lub kto zainspirował go do tego, by przedstawić mękę Pana Jezusa wymieszaną ze scenami seksualnymi i obelgami pod Jego adresem. Co więcej, Chrystus w „sztuce” przedstawiany jest jako egoista i antyspołeczny oszust. Na scenie często padają pod jego adresem wulgarne określenia – nazywany jest m.in. „psem”.

„Wyborcza” oczywiście nie mogłaby darować sobie, gdyby nie posunęła się do manipulacji. W ramce umieszczonej obok tekstu wyjaśnia, czym jest „Golgota Picnic”, pisze, że wg Garcii chrześcijaństwo zbudowane jest na gloryfikacji krwawej ofiary i zaraża świat przemocą. Wspominając o protestach jakie wywołała ta sztuka we Francji, przypomniano, że „abp Tuluzy Rober Le Gail mówił: Przestrzegamy przed manipulacjami które leżą u podstaw tych demonstracji”. „Wyborcza” nie wspomina jednak, że na czele licznych manifestacji stał arcybiskup Paryża kardynał André Vingt-Trois. Przedstawienie Garcii wystawiano wszak w Paryżu a nie Tuluzie.

Niemal 50 tys. osób, które podpisały w ciągu kilku dni protest przeciw tej sztuce w, nazwano „grupą katolików która zaocznie oskarża reżysera o świętokradztwo i obrazę uczuć religijnych”.

 

 

kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram