26 października 2021

Wyciekły tajne umowy. Pfizer dyktował rządom umowy na dostawy szczepionek

(pixabay.com)

Wyciekły tajne umowy rządów zawarte z firmą Pfizer, produkującej szczepionki przeciwko Covid-19. Według raportu Public Citizen, Pfizer m.in. zmusza rządy do milczenia, ogranicza podaż, przerzuca ryzyko na innych i maksymalizuje zyski. 

Warunki, które Pfizer przedstawiał państwom, zostały opisane w raporcie organizacji Public Citizen, która dotarła do tajnych umów (amerykańska organizacja non profit zajmująca się obroną konsumentów). – Za zamkniętymi drzwiami Pfizer używa swojej przewagi, by wymusić na rządach liczne ustępstwa. Społeczność międzynarodowa nie może pozwolić, by koncerny farmaceutyczne dalej rozdawały karty – stwierdził w oświadczeniu wygłoszonym podczas prezentacji raportu jego główny autor, Zain Rizvi.

Public Citizen dotarła do list warunków oraz całych umów zawartych przez Pfizera z Komisją Europejską oraz rządami Albanii, Brazylii, Kolumbii, Dominikany i Peru. Z tych dokumentów wynika m.in. że rząd Brazylii zrzekł się immunitetu państwa i wyraził zgodę na rezygnację z kar z powodu opóźnienia dostaw. A także „zaakceptował rozstrzyganie ewentualnych sporów w tajnym prywatnym trybunale arbitrażowym według prawa obowiązującego w Nowym Jorku i przyjął szerokie zabezpieczenia dla koncernu przed roszczeniami w sprawach cywilnych” – napisano w raporcie  Public Citizen. Wszystkie te warunki umowy zostały przez rząd Brazylii utajnione przed społeczeństwem.

Wesprzyj nas już teraz!

Rząd Brazylii zgodził się nawet na tak antywolnorynkowy warunek jak zobowiązanie do uzyskania zgody Pfizera, w razie gdyby zdecydował przyjąć od innego kraju darmowe szczepionki. Sam też nie mógł bez zgody tej firmy farmaceutycznej ofiarować innemu krajowi darmowych szczepionek.

Jak wiadomo Pfizer, w czasie największego uderzenia pandemii, twardo bronił swojej własności intelektualnej, czyli receptury na szczepionkę, nie chcąc się nią podzielić z innymi firmami, chociaż chodzić przecież miało o ratowanie ludzkiego życia. Z ujawnionych przez Public Citizen umów wynika jednak, że kiedy ta własność intelektualna Pfizerowi może się nie opłacać, przestaje być ważna. „Umowy są tak skonstruowane, by odpowiedzialność koncernu za ewentualne naruszenia własności intelektualnej przenieść na rządy kupujące preparat. W rezultacie w myśl umowy Pfizer może w zasadzie do woli i bez konsekwencji wykorzystywać własność intelektualną postronnych osób i organizacji”- napisano w raporcie Public Citizen.

Niektóre umowy na zakup i dostarczenie szczepionki Pfizera nakładają na państwo obowiązek zaręczenia majątkiem publicznym. Gdyby takie państwo nie zapłaciło firmie farmaceutycznej ustalonych sum za szczepionki, podczas wytoczonego przez Pfizera procesu, sąd mógłby zadośćuczynić tej firmie z majątku publicznego.

Za nieterminowe dostarczenie szczepionek Pfizer nie chce odpowiadać i w taki sposób tworzy umowy,  aby one mu to zapewniły. „Zapisy roboczej wersji umowy z Albanią i ostatecznej wersji porozumienia z Brazylią i Kolumbią określają, że w sytuacji, kiedy są niedobory dostaw, Pfizer wprowadzi harmonogram dostaw według zasad określonych przez koncern” – wskazują autorzy raportu  Public Citizen.

Źródła – nczas.com, commondreams.otg

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram