30 listopada 2012

Wydatki na socjal w Polsce mniejsze niż w innych państwach UE

(fot. chveti / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W ostatnich latach na terenie UE wzrosły wydatki na świadczenia socjalne. Taki wniosek płynie z raportu Eurostatu. Zdaniem analityków przyczynił się do tego pogłębiający się kryzys gospodarczy. Polska na tle innych państw nie wypadła najgorzej, okazuje się bowiem, że poziom wydatków socjalnych plasuje nas mocno poniżej średniej unijnej.

 

Według badań w latach 2007 – 2010 w całej Unii Europejskiej udział wydatków na świadczenia socjalne w PKB wzrósł z 26,1 do 29,4 proc. (rok 2010 jest ostatnim rokiem, którego dane są dostępne). Do kategorii wydatków socjalnych wliczane są emerytury i renty rodzinne, ubezpieczenia i renty zdrowotne oraz inwalidzkie, wydatki na rodzinę i dzieci, świadczenia dla bezrobotnych, wydatki na mieszkania i walkę z wykluczeniem społecznym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W Polsce socjal pochłania „zaledwie” 18,9 proc. PKB, mniej wydają na ten cel tylko Słowacy, Bułgarzy, Estończycy, Łotysze i Rumuni. Ci ostatni wydają najmniej bo 17,6 proc. PKB. W czołówce państw, których wydatki socjalne w stosunku do PKB są największe znajdują się: Francja – 33,8 proc., Dania – 33,3 proc. i Holandia – 32,1 proc. Na różnice wpływ mają zróżnicowany poziom życia w krajach UE, a także różne strategie opieki społecznej.

 

Gdyby wziąć pod uwagę różnicę siły nabywczej pieniądza przepaść byłaby jeszcze większa. W tym kontekście Bułgaria wydaje na socjal osiem razy mniej niż Luksemburg. Dużo wydają także Holandia i Dania. I w tym zestawieniu ostatnie miejsca zajmują Bułgaria i Rumunia. Polska natomiast wydaje 40 proc. tego, ile wynosi średnia w UE.

 

Najwięcej wydajemy na emerytury i renty rodzinne, pod tym względem zajmujemy pierwsze miejsce w Europie. To aż 60,6 proc. wszystkich wydatków socjalnych. Za nami są Włochy i Malta. Do najniższych w UE należą wydatki na świadczenia rodzinne i wynoszą zaledwie 4,2 proc. (średnia w UE wynosi 8 proc.). Mniej wydają tylko Holendrzy. Najwięcej wydają na ten cel Luksemburg, Węgry, Irlandia i Estonia – wszystkie kraje pow. 12 proc.

 

Polacy relatywnie niewiele pieniędzy przeznaczają na bezrobotnych – 2,2 proc. (średnia unijna to 6 proc.) To najmniej spośród wszystkich państw członkowskich. Nieco więcej wydają Brytyjczycy, Słoweńcy i Maltańczycy. Najwięcej wydaje Hiszpania (14,1 proc), Belgia (13,3 proc.) i Irlandia (12,4 proc.)

 

Nieco poniżej średniej znajdujemy się pod względem wydatków na świadczenia chorobowe i renty – 31,6 proc. (średnia to 37,4 proc.). Najwięcej bo 48 proc. wydaje Irlandia, najmniej bo 26,9 proc.  – Cypr.

 

Trzeba niestety podkreślić, że „relatywnie mało”, to nie to samo co „mało”. W Polsce wydaje się na socjal wciąż zdecydowanie za dużo, a to wszystko niestety pochodzi z naszych kieszeni.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.forsal.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram