6 marca 2013

Wykłady o nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

(fot. Lumen roma / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Przez wszystkie czwartki Wielkiego Postu w Bielsku-Białej organizowane są otwarte wykłady zatytułowane: „Obrządek Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, celem lepszego i głębszego uczestnictwa w Eucharystii w tejże formie”. W czasie kolejnych spotkań w Jubileuszowym Centrum Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. dr Grzegorz Klaja, który celebruje regularnie tzw. Msze trydenckie, opowiada m.in. o stroju liturgicznym kapłana, znaczeniu ołtarza i jego otoczenia, symbolice ciszy Kanonu Rzymskiego, czy wymowie gestów, znaków i ceremonii.

 

„Czy szata zdobi? – o stroju liturgicznym kapłana do Mszy Świętej oraz „Jak czytać ołtarz i jego otoczenie?” to dwa pierwsze tematy, które są już za nami. W najbliższy czwartek ks. Klaja będzie mówił na temat: „Złożyć Bogu ofiarę – o znaczeniu offertorium”. W czasie kolejnych spotkań omówiona będzie symbolika gestów, znaków i ceremonii (znak krzyża, postawy, pokłony, złożenie rąk, śpiew, kadzidło, procesja, aspersja). „Cisza a wołanie Kanonu Rzymskiego” to temat następnego spotkania, które będzie miało miejsce 14 marca (czwartek) br. „Obecna tematyka ma prowadzić do głębszego i lepszego zrozumienia starszej formy Mszy. Liturgia w starszej formie posiada bardzo bogaty zestaw obrzędów, ceremonii. Jest pewna bariera języka łacińskiego. Te wykłady, wychodzące naprzeciw pewnemu zapotrzebowaniu, mają dostarczyć odpowiednich narzędzi dla głębszego i pełniejszego uczestnictwa w tej liturgii” –wyjaśnia ks. Klaja.

Wesprzyj nas już teraz!

Wykłady odbywają się w sali w Jubileuszowym  Centrum Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej w Bielsku-Białej (ok. 50 m. powyżej kościoła parafialnego)w czwartki Wielkiego Postu o godz. 19.00. Każdy z wykładów trwa około godzinę. W czasie spotkania istnieje możliwość zadawania pytań.

 

Pierwszy cykl wykładów na temat nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odbył się kilka lat temu z wyraźnego polecenia Ordynariusza, który chciał, by w ten sposób przygotować grupę zainteresowanych diecezjan do uczestnictwa w starszej liturgii. Jak wyjaśnia ks. Grzegorz Klaja, to okazało się bardzo ciekawym doświadczaniem i zintegrowało kilkudziesięcioosobową grupę, pragnącą uczestniczyć w takiej Mszy świętej. „Pozwoliło to też odkryć bogactwo znaczenia starej liturgii” – podkreśla kapłan i od razu dodaje, że tegoroczne wykłady będą już trzecim cyklem tego typu spotkań i poszerzą zakres poruszanych dotąd zagadnień.

 

Sprawowanie Mszy św. w rycie nadzwyczajnym umożliwił wydany w 2007 roku list apostolski – motu proprio Benedykta XVI, „Summorum Pontificum”. Jednak  pierwsze zezwolenia na odprawienie Mszy w dawnej formie wydał bł. Jan Paweł II, publikując odpowiednie dokumenty najpierw w 1984, a następnie w 1988 roku. Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił uwagę, że „…wszystkim wyjdzie na dobre zachowanie bogactw, które wzrastały  w wierze i modlitwie Kościoła i przyznanie im należytego miejsca” oraz, że to „to, co dla poprzednich pokoleń było święte również dla nas pozostaje święte i wielkie i nie może być nagle całkowicie zakazane lub tym bardziej, uznane za szkodliwe”.

 

Jak podaje Radio Anioł Beskidów,  Msza św. „trydencka” sprawowana jest w 1444 miejscach, z czego w 340 można z niej korzystać także w dni powszednie. W 313 miejscach Msza św. w języku łacińskim sprawowana jest w niedzielę, choć nieregularnie, w 324 – co niedziela, ale nie w godzinach dogodnych dla rodzin (9 –12). Wreszcie w 467 miejscach Msza św. „trydencka” sprawowana jest co niedzielę w godzinach dogodnych dla rodzin. Obecnie w Polsce regularnie odprawianych jest 25 coniedzielnych Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (w 23 kościołach).

 

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram