14 września w krakowskiej Rotundzie zostanie pokazany spektakl Teatru Nie Teraz „Wyklęci”. Jego prezentacja związana jest z odsłonięciem fundowanego przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi pomnika ks. Gurgacza ps. Sem.
Spektakl wystawiony zostanie w Rotundzie (ul. Oleandry 1 30-060 Kraków), o godz. 19:00. Darmowe wejściówki do odebrania od poniedziałku 1 września w siedzibie Instytutu im. Ks. P. Skargi w Krakowie, ul. Augustiańska 28. Ilość wejściówek ograniczona.
Wesprzyj nas już teraz!
W spektaklu odnajdziemy m.in. dawne polskie pieśni patriotyczne i religijne; fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, a także zapomniany „Dekalog Polaka” autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej.
– Spektakl miał swoją premierę 25 i 26 maja 2012 r., w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów (osławione więzienie na Rakowieckiej), w jednym z najbardziej znanych miejsc kaźni okupacji niemieckiej, następnie okresu stalinowskiego i późniejszego. To właśnie tutaj trafiali żołnierze Armii Wyklętej, męczeni i mordowani strzałem w tył głowy z rozkazu budowniczych nowego, komunistycznego świata, w którym nie było miejsca dla „zaplutych karłów reakcji” – przypomina reżyser spektaklu Tomasz Żak.
W podsumowaniu sezonu artystycznego 2012, spektakl TNT i spektakl „Wyklęci” wyróżniono w prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategoriach: „Najlepszy teatr” oraz „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego”. W uzasadnieniach wyboru czytamy: „Teatr Nie Teraz w Tarnowie swoje doskonałe spektakle opiera na podstawowych wartościach, które definiują człowieka, i pokazuje, iż teatr ma do spełnienia prócz funkcji artystycznej także ważną misję społeczną, moralną, edukacyjną i historyczną. „Wyklęci”, autorski spektakl Tomasza Antoniego Żaka, to połączenie wysublimowanego dzieła teatralnego z dokumentem. Spektakl doskonały artystycznie i wysmakowany estetycznie, o poetyckiej narracji mimo wstrząsającego tematu. Ma ogromny wymiar historyczno-polityczny. Daje wzorce o trwałej wartości”.
oprc. luk
{galeria}