Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskie grono ekspertów „Chatham House”, łącznie 55 proc. obywateli dziesięciu krajów europejskich, jest przeciwnych migracji z krajów muzułmańskich. Polacy są bardziej zdecydowani w tej kwestii i aż 71 proc. jest zdania, że należy całkowicie zatrzymać migrację do Europy. W podobnym tonie wypowiadają się m.in. Austriacy, Belgowie i Węgrzy.
W sondażu przeprowadzonym wraz z Królewskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, wśród 10 tys. osób zamieszkujących 10 krajów europejskich zadano pytanie: „Czy należy wstrzymać migrację z krajów muzułmańskich?”. W ośmiu z dziesięciu krajów 55 proc. badanych odpowiedziało: „tak”. Wyjątkami były Hiszpania (41 proc.) i Wielka Brytania (47 proc.).
Wesprzyj nas już teraz!
Najwyższe wskaźniki aprobaty dla zatrzymania migracji z krajów muzułmańskich odnotowano w Polsce (71 proc.), Austrii (65 proc.), Belgii (64 proc.), a także na Węgrzech (63 proc.). Kolejne w zestawieniu były: Francja (60 proc.), Grecja (58 proc.), Niemcy (53 proc.) i w Włochy (51 proc.).
Liberalne podejście w kwestii migracji z krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu miało 32 proc. respondentów z Hiszpanii, którzy wyrazili sprzeciw wobec pomysłu przerwania zjawiska migracji. W podobny sposób odpowiedziało 23 proc. Brytyjczyków, a także tyle samo Włochów. W Belgii zanotowano wynik na poziomie 15 proc., natomiast na Węgrzech osiągnięto pułap 12 proc. W Polsce przeciwników zatrzymania fali migracji jest jedynie 9 proc.
Autorzy studium podkreślają, że strach przed migracją z krajów muzułmańskich jest powszechny. Szczególnie silne poparcie dla jej wstrzymania jest widoczne w Austrii, Polsce, na Węgrzech, we Francji i Belgii, chociaż liczba ludności muzułmańskiej w tych krajach jest bardzo zróżnicowana.
Zauważa się, że z wyjątkiem Polski. wszystkie te kraje zostały dotknięte przez kryzys uchodźców w 2015 roku lub doświadczyły ataku terrorystycznego w ostatnich latach. Ponadto należy zauważyć, że w krajach tych antyimigrancka prawica ma też bardzo zróżnicowany wpływ na bieżącą politykę.
Studium oparto na sondażu przeprowadzonym między 12 grudnia 2016 a 11 stycznia 2017 wśród ludzi powyżej 18 roku życia w Belgii, Niemczech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Polsce, Hiszpanii i na Węgrzech.
Źródło: KAI, PCh24.pl
WMa