Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że ustawa o zgromadzeniach publicznych z 13 grudnia 2016 roku, zaskarżona przed podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest zgodna z konstytucją. Czterech z 11 sędziów orzekających w tej sprawie zgłosiło odrębne zdanie do wyroku.
Podczas rozprawy i ogłoszenia wyroku na salę nie wpuszczono kamer telewizyjnych ani fotoreporterów. Jedyną dostępną transmisją był ograniczony i często rwący się przekaz audiowizualny za pośrednictwem strony internetowej TK.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Julia Przyłębska oświadczyła m.in., że przepisy noweli Prawa o zgromadzeniach wprowadzające zgromadzenia cykliczne są konstytucyjne. W pozostałej części Trybunał umorzył postępowanie. Poinformowała również, że odrębne zdanie zgłosiło czterech sędziów: Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (wybrani przez poprzedni rząd) i Piotr Pszczółkowski (wybrany przez obecny rząd).
Ustawa o zgromadzeniach autorstwa Prawa i Sprawiedliwości daje możliwość zakazania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli zostanie uznane, że może dojść do naruszenia porządku i prawa. Dodatkowo wydłuża termin składania zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu z 3 do 6 dni, a także wprowadza zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach osobom zamaskowanym oraz kary grzywny za naruszenie porządku publicznego dla organizatorów i uczestników zgromadzenia.
Przepisy zostały ostro skrytykowane przez opozycję parlamentarną, organizacje pozarządowe, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawicieli OBWE już w czasie prowadzenia prac legislacyjnych.
Źródło: gazetaprawna.pl
TK