6 sierpnia 2013

Punktualnie o godzinie 7.15 sprzed kościoła św. Anny w Warszawie, wyruszyli warszawscy pielgrzymi maszerujący w 302. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce Grup 17-tych. Błogosławieństwa pielgrzymom udzielił JE bp Marek Stolarczyk.

Pierwszym punktem programu były Msze Święte, które odbyły się m.in. w kościele św. Anny, kaplicy Res Sacra Miser oraz kościele Braci Mniejszych Kapucynów Przemienienia Pańskiego. Warszawskich pielgrzymów czeka dziewięciodniowa wyprawa, która zakończy się 14 sierpnia u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. Pielgrzymi podzieleni są na legiony oraz grupy. Każda z nich prowadzona jest przez doświadczonych przewodników i rekolekcjonistów. Wśród pielgrzymujących znajdziemy m.in. grupę Żółto – Białą, która zrzesza studentów i absolwentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, grupę Czarną, prowadzoną przez Księży Chrystusowców z Pomorza Zachodniego, grupę Kanonicką, formowaną w duchu św. Augustyna i prowadzoną przez kapłanów z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich oraz grupę Biało – Czarno – Czerwoną, potocznie zwaną Tradycyjną, która ma charakter pokutny i jest organizowana przez Warszawskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej we współpracy z Instytutem Dobrego Pasterza i Bractwem Kapłańskim św. Piotra

Wesprzyj nas już teraz!

.

Ks. Grzegorz Śniadoch IBP – jeden z przewodników, zwrócił uwagę na charakter pielgrzymki, która „powinna być pokutą a nie pobożną wędrówką” oraz na „ogrom Łask, które spływają na każdego pielgrzymującego do Matki Bożej”.

Pielgrzymi z Warszawy, którzy w tym roku maszerują pod hasłem „Przynoszę Ci swoją wiarę”, mają do pokonania długą i  trudną drogę. Każdego dnia maszerujący do Matki Bożej Częstochowskiej muszą pokonać ponad 30 km. Po drodze odwiedzą m.in. Sanktuarium w Lewiczynie, gdzie Mszę Świętą sprawował będzie JE bp Paweł Socha, Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego w Paradyżu  oraz Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej, gdzie wszystkich pobłogosławi JE bp Marek Stolarczyk.

Marcin maszeruje już po raz czwarty. Jak sam przyznaje, pielgrzymowaniem „zaraził” się od swego starszego kolegi. „Dziękuję Bogu za każdą pielgrzymkę. Dziś już nie wyobrażam sobie nie pojawić się na trasie, która prowadzi do Maryi. Te dziewięć dni, często spędzonych w upale, pozwala mi odrodzić się na nowo. Moja dusza wzrasta w miłości do Boga”. Kacper pielgrzymuje już po raz czternasty. Najciekawsze jest to, że ma zaledwie… 14 lat. „Rodzice zabierali mnie na pielgrzymi szlak co roku. Tym razem nie mogło być inaczej. Maszeruję razem z tatą i rodzeństwem. Liczymy na wiele Łask Bożych, które można uzyskać poprzez tę trudną podróż. Deus Vult – Bóg tak chce”.

Warszawska Piesza Pielgrzymka, którą w 1711r. zapoczątkował o. Innocenty Pokorski, wyruszyła już po raz 302. Jest to najstarsza grupa pielgrzymkowa w Polsce. Pielgrzymi maszerujący z WPP docierali do Częstochowy mimo wielu trudności i problemów politycznych. W swej bogatej historii WPP ma również tragiczne zdarzenia z roku 1792. Wówczas na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic, Prusacy wymordowali wszystkich pielgrzymów maszerujących z Warszawy.

Pielgrzymi dotrą do Częstochowy we środę 14 sierpnia, gdzie po godzinie 18 będą mogli wejść do kaplicy Cudownego Obrazu i pokłonić się Matce Bożej Jasnogórskiej.

{galeria}

Paweł Ozdoba

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram