26 grudnia 2022

Wystawa „egzotycznych szopek” w śląskim muzeum. Wśród instalacji- święta rodzina w maseczkach, w lamie i… w jajku

(fot. flickr.com/ Babij)

W rybnickim muzeum trwa wystawa szopek bożonarodzeniowych, które mogą zaskoczyć europejskiego obserwatora. Dekoracje pochodzą z dalekich państw Afryki i Ameryk – często przedstawiając Narodzenie Pańskie w akompaniamencie symboli kluczowych dla tamtejszych kultur- np. w jajku, lub… w lamie. Widzów mogą zaskoczyć również akcenty polityczne – bohaterowie jednej z instalacji noszą na twarzach znane z pandemii COVID-a maseczki.

Jak zachęca rybnicka placówka w swoich mediach społecznościowych, prezentowane tam stajenki z m.in. Boliwii są niezwykle barwne, pełne pasji i radości z narodzin Chrystusa – wykonane z wykorzystaniem lokalnego wzornictwa i tworzywa. Z kolei postaci z jednej z szopek z Peru mają na twarzach pandemiczne maseczki.

Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Pieniężnie, które udostępniło swoje zasoby do organizacji wystawy, podało, że w Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, oprócz szopek ze zbiorów placówki księży werbistów, pokazywane są eksponaty Muzeum Miejskiego w Żorach.

Wesprzyj nas już teraz!

„Europejska tradycja bożonarodzeniowa diametralnie różni się od tradycji świątecznych innych kontynentów. W Europie ten magiczny czas kojarzy się ze śniegiem, mrozem i przyozdobioną choinką, zaś w cieplejszych zakątkach świata ze słońcem i wysoką temperaturą. Wspólnym elementem jest radość z narodzin Chrystusa, a jednym z jej przejawów jest zwyczaj tworzenia stajenek” – napisali organizatorzy wystawy.

Ekspozycja w Rybniku przedstawia związane z tym tematem oryginalne wytwory współczesnej sztuki powstałe w Boliwii, Ekwadorze, Argentynie, Togo, Ghanie, Zambii, Republice Południowej Afryki, Madagaskarze, Kenii i Demokratycznej Republice Kongo.

Szopki te zostały wykonane z pasją, starannością, z wykorzystaniem lokalnego tworzywa i wzornictwa oraz często materiałów recyklingowych. Najczęściej są to miniaturowe aranżacje szopek ze żłóbkiem, figurkami Maryi i Józefa, pasterzy, królów czy zwierząt – zwykle z lokalnymi akcentami.

Zbiór prezentowanych w rybnickim muzeum szopek uzupełnia kolekcja kartek świątecznych z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Wystawę można oglądać do końca stycznia 2023 r. Muzeum im. Emila Drobnego w Rybniku mieści się na rynku. Wstęp w soboty i niedziele jest bezpłatny.

(PAP)/oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram