3 marca 2015

Wystawienie Całunu Turyńskiego. Spowiednicy zyskają prawo do uchylenia ekskomuniki nałożonej za aborcję

„W związku z wystawieniem Całunu Turyńskiego od kwietnia do czerwca archidiecezja stolicy Piemontu przyznała wszystkim tamtejszym spowiednikom prawo do uchylenia w trakcie sakramentalnej spowiedzi kanonicznej kary w postaci ekskomuniki za aborcję” – czytamy w dekrecie arcybiskupa Turynu Cesare Nosiglii, kustosza Całunu.

 

 „Publiczne wystawienie Całunu Turyńskiego w dniach od 19 kwietnia do 24 czerwca powinno być szczególnym czasem łaski, który znajdzie odzwierciedlenie w postawie nawrócenia i przez pokutę przyniesie nowe życie”  – podkreślił w specjalnym dekrecie abp Cesare Nosiglia. W piśmie skierowanym do duchownych turyńskich podpisanym 18 lutego br., tj. w Środę Popielcową, hierarcha podkreślił, że należy okazać miłosierdzie osobom, które żałują za uśmiercenie dziecka poczętego, pamiętając jednocześnie o nałożeniu właściwej pokuty, by doprowadzić do trwałego nawrócenia penitenta.

Wesprzyj nas już teraz!

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, „kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa.” Jedynie biskup lub wskazany kapłan może znieść ekskomunikę. W niektórych diecezjach miejscowy biskup oficjalnie przyznaje taką zdolność wszystkim duchownym. W Turynie i innych miejscach pozwolenie takie wydawane jest jedynie na specjalne okazje.

Arcybiskup Nosiglia napisał, że duchowni spowiadając pielgrzymów, którzy planują odwiedzić katedrę w Turynie, aby zobaczyć Całun Turyński, „powinni okazać miłosierdzie Ojca Niebieckiego wobec tych, którzy odwrócili się od popełnionego zła”.

Jednak, jak zaznaczył, zgoda na udzielanie rozgrzeszenia w przypadku aborcji ograniczona jest do czasu publicznego wystawienia Całunu, tak, aby nie „osłabiać rygoru prawa”, które ma uczyć ludzi, jak wielkim złem jest zabicie niewinnej istoty.

Arcybiskup poprosił księży, by ponownie przeczytali encyklikę Jana Pawła II „Evangelium vitae”, zwłaszcza rozdziały 58-63, które wskazują, jak „absolutnym i ciężkim wykroczeniem moralnym” jest w oczach Boga odebranie życia najbardziej niewinnej istocie ludzkiej. Aborcja ma „tragiczne i bolesne” konsekwencje dla kobiety, a ekskomunika, która zaciągana jest w związku z uśmierceniem dziecka poczętego dotyczy automatycznie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób (np. doradzając) pomogli w zabójstwie dziecka. Jan Paweł II zaleca osobom, które dopuściły się aborcji, by niezwłocznie poszukiwały drogi nawrócenia.

Abp Nosiglia pouczył duchownych, aby pamiętali, iż niejako zastępując Bożą sprawiedliwość w konfesjonale potrafili pocieszyć udręczonych penitentów. Polecił im nakładać pokuty, zobowiązujące do „błagania Boga o niezbędną pomoc duchową,” którą będzie można uzyskać np. uczestnicząc w regularnych modlitwach, zwłaszcza w codziennych Mszach świętych.

Źródło: catholicherald.co.uk., AS. 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram