W sieci pojawiły się fałszywe strony o rządowym programie Rodzina 500+. Ostrzega przed nimi Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej kierowane przez minister Elżbietę Rafalską. Oszuści mają wyłudzać dane oraz pieniądze pod pretekstem pomocy przy składaniu wniosku. Resort zwrócił się do MSWiA o podjęcie działań w sprawie.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że jedynymi stronami o programie Rodzina 500+ zawierającymi informacje autoryzowane przez rząd są rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz witryny ministerstw.
Wesprzyj nas już teraz!
„W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do programu Rodzina 500 plus. Monitorujemy tę sytuację” – poinformował resort.
Wcześniej minister Elżbieta Rafalska zapowiadała, że rząd nie będzie w tych kwestiach bezczynny: „Nie będziemy bezczynnie patrzeć na próby wyłudzania pieniędzy od ludzi i pobierania odpłatności za wypełnianie wniosków. Start programu jest 1 kwietnia. Z całą pewnością samorządy będą pomagały w wypełnianiu i wszędzie tam, gdzie są próby wyłudzenia pieniędzy za tę czynność będziemy współpracować i ostrzegać osoby, które będą chciały żerować na naiwności ludzi”.
Rafalska poprosiła szefa MSWiA o podjęcie stosownych i szybkich działań wobec zgłoszeń o pojawiających się fałszywych stronach dotyczących 500+. Kierowany przez nią resort od kilku miesięcy ostrzega przed tym niebezpieczeństwem.
Podobne ostrzeżenie wydało Ministerstwo Cyfryzacji, które zaznacza, że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy SMS-ową takich danych wrażliwych, jak nazwisko, nr dowodu osobistego lub PESEL.
Wnioski będzie można składać bezpłatnie od 1 kwietnia w urzędach gminy, za pośrednictwem poczty lub specjalnej i zabezpieczonej strony internetowej. Świadczenie przysługiwać będzie wszystkim rodzinom mającym dwójkę i więcej dzieci. Rodziny mniej zamożne otrzymają wsparcie już przy pierwszym potomku.
Źródło: kresy.pl / mpips.gov.pl / rp.pl
MWł