W czerwcu były minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół, mający opracować sprecyzowane wytyczne dotyczące dopuszczalnego prawnie dzieciobójstwa w Polsce. Komentarze przedstawicieli rządu wskazywały, że stanie się to okazją do liberalizacji praktyki aborcyjnej w Polsce. Wyniki prac gremium miały zostać przedstawione resortowi do 12 września. W przedwyborczej atmosferze postanowiono jednak przedłużyć termin…
Powołanie zespołu miało to związek m.in. z przypadkiem śmierci 33-letniej kobiety, Doroty z Bochni, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Z dokumentacji medycznej wynikało, że kilka godzin wcześniej, USG wykazało obumarcie płodu. Jej tragedię, jak wiele innych, wykorzystało środowisko feministyczne do promocji dzieciobójczych postulatów.
Pierwotnie planowano, że przewodniczący przedłoży ministrowi zdrowia projekt wytycznych, nie później niż do 12 września 2023 r.; termin ten wydłużono do 15 listopada.
Wesprzyj nas już teraz!
Do zadań gremium należy opracowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z aborcyjnym procederem. Chodzi w szczególności o sposób oceny i potwierdzania przesłanek „dopuszczalności” zabójstwa dziecka nienarodzonego; o przypadki konieczności zlecenia dodatkowych konsultacji medycznych, mających na celu określenie stanu zdrowia ciężarnej; o sposób postępowania z ciężarną w przypadku stwierdzenia stanu zagrożenia jej życia lub zdrowia; a także o materiały szkoleniowe dla pracowników medycznych oddziałów ginekologiczno-położniczych.
Zgodnie z prawem, zabicie dziecka nienarodzonego w Polsce jest możliwe w dwóch przypadkach: zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo). Jak deklarowali przedstawiciele rządu, w wyniku prac zespołu katalog „przesłanek” może zostać poszerzony o tzw. zagrożenie dla zdrowia psychicznego – powołanie się na tę nieprecyzyjną kategorię zdaniem obrońców życia nienarodzonego grozi wprowadzeniem tylnymi drzwiami liberalnego systemu aborcyjnego w Polsce.
(PAP)/ oprac. FA
Mariusz Dzierżawski: minister Niedzielski chce wprowadzić w Polsce aborcję na życzenie
Mariusz Dzierżawski: minister Niedzielski chce wprowadzić w Polsce aborcję na życzenie