23 stycznia 2019

„Wyzwanie dziesięciolecia”. Czy internauci zostali wciągnięci w globalny eksperyment?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Wśród internautów popularność zdobywa nowa zabawa „Wyzwanie dziesięciolecia”. Chodzi w niej o publikację zdjęć z 2009 i 2019 roku na portalach społecznościowych. To, co dla jednych jest nieszkodliwą rozrywką zabawą, budzi poważne wątpliwości innych. 

 

Według Kate O’Neil z serwisu „Wired” zabawa może posłużyć do testowania algorytmu do rozpoznawania twarzy i zmian w zachodzących w jej wyglądzie. W tym przypadku algorytm dostaje bowiem „na tacy” zdjęcie obecne i sprzed 10 lat, a dodatkowo często także informację o okolicznościach jego wykonania. To zaś jej zdaniem może stanowić potężną bazę informacji.

 

Według dziennikarki dokonany postęp technik rozpoznawania twarzy może znaleźć zastosowanie na przykład w odnajdywaniu zagubionych ludzi, ale także w dostosowywaniu reklam do danej osoby. Algorytm rozpoznający zmiany twarzy mógłby zostać wykorzystany również przez ubezpieczycieli. W efekcie na przykład osoby uznane za szybciej się starzejące miałyby problemy z zawarciem korzystnej umowy ubezpieczenia.   

 

Facebook twierdzi, że nie inspirował „wyzwania 10-lecia”. Według firmy jest to spontaniczna inicjatywa użytkowników internetu.

 

Niewątpliwie jednak warto zastanowić się przed wzięciem udziału w zabawie. W dobie Big Data (gdy wytwarza się i wykorzystuje gigantyczne ilości danych) udostępniane przez nas dane mogą być wykorzystywane w najróżniejszy sposób przez rządy, firmy i instytucje. To zaś niekoniecznie musi okazać się dla nas korzystne.                         

 

Źródła: apynews.pl / wired.com

mjend                                                                                            

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie