29 sierpnia 2014

Motocykliści rajdu katyńskiego są w drodze już tydzień. Odwiedzili Brześć, Kuropatki i Smoleńsk. Trasa kolejnych dni wiedzie przez Ukrainę. „Jedziemy, by dotknąć polskiej historii, polskich Kresów” – mówi Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdu.


W rajdzie bierze udział około siedemdziesięciu uczestników. Motocykliści odwiedzili już kilka miejsc pochówków Polaków na Kresach oraz miejsc narodzin polskich bohaterów. Złożyli wieniec w Kuropatach pod Mińskiem, gdzie spoczywa od 30 do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym nasi rodacy. Byli w Szostakowie, miejscu urodzenia Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego; w Mazurkach nad Szczarą, gdzie urodziła się Krysia Krahelska, autorka powstańczej pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, która zginęła podczas powstania warszawskiego. Polacy byli także w Mereczowszczyźnie, skąd pochodził Tadeusz Kościuszko oraz w dworku Tadeusza Reytana w Hruszówce. W środę, 27 sierpnia, uczestniczyli we Mszy św. polowej w Katyniu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ten rajd to praktyczna lekcja historii – mówi Andrzej Niedźwiecki, uczestnik. – Głębokim przeżyciem jest odwiedzenie miejsc związanych z naszą przeszłością, w atmosferze modlitwy i szacunku do polskiej historii. Motocykliści podczas rajdu obchodzą okrągłe rocznice: 500-lecia bitwy pod Orszą (zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad armią moskiewską), 570-lecia bitwy pod Warną (gdzie koalicja pod dowództwem króla polskiego i węgierskiego Władysława Warneńczyka stoczyła bój z wojskami Tureckimi). Będą także pod Cecorą – w tym roku mija 394-lecie bitwy, stoczonej pomiędzy armią Korony a wojskami turecko-tatarskimi.

 

Trasa rajdu wynosi ok. 8 tys. km i pierwszy raz prowadzi głęboko na południe: do Rumunii, Bułgarii, Serbii i Turcji. Motocykliści planują złożyć wieńce na grobie Lotników Polskich w Belgradzie, którzy zginęli lecąc z pomocą walczącej Warszawie i w Budapeszcie pod Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem Powstania Węgierskiego 1956 roku. Chcą także odwiedzić polskie miasteczko Adampol w Turcji, w którym w latach 40-tych XIX w. osiedlili się powstańcy listopadowi. Ich potomkowi żyją tam do dziś.

 

 

Dorota Niedźwiecka

{galeria}

Fot. Andrzej Niedźwiecki

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram