Dwadzieścia drużyn – w tym około 220 zawodników, wzięło udział w „XXI Biegu Sztafetowym Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”. Start poprzedziła poranna Msza św. w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy.
Kustosz i proboszcz miejsca ks. prałat Józef Kubalewski wyraził wdzięczność organizatorom przedsięwzięcia, które wymaga wielomiesięcznych przygotowań. – Te osoby, pomimo trudności materialnych, wciąż podtrzymują tradycję. Nie jest to zwykły bieg, lecz sztafeta mająca głęboką wymowę. Zawodnicy dotykają miejsc, w których dopełniło się męczeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Są młodzi i starsi, którzy tworzą sztafetę pokoleń. Mają świadomość, że przekazywanie pamięci, tradycji, wiary jest niezmiernie ważne i dokonuje się przez lata – powiedział.
Wesprzyj nas już teraz!
Organizatorem przedsięwzięcia jest Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Bieg ma również swoją myśl przewodnią „Żyć w prawdzie to być w zgodzie ze swoim sumieniem”. – Hasło jest mocne, ale musimy odwoływać się do pewnych zasad i podstawowych wartości. Ksiądz Jerzy był dla mnie wielkim Polakiem i patriotą. To człowiek, który potrafił poprzez swoje słowa, nauczanie, przygarnąć wielu ludzi – młodych i starszych. Ludzi, którzy nie tylko strajkowali, przeciwstawiając się systemowi komunistycznemu, ale i tych, którzy utożsamiali się z tym wszystkim. Za głoszenie prawdy zapłacił życiem – dodał koordynator biegu Ryszard Sieradzki.
W sztafecie biegną osoby m.in. z Bydgoszczy, Szubina, Żnina, Chojnic, Płocka, Poznania, Włocławka. Zawodnicy zapalą tradycyjnie znicze i złożą kwiaty w miejscach, gdzie rozgrywała się tragedia porwanego przez SB kapłana – w Bydgoszczy, Górsku, Toruniu i Włocławku. Bieg wyjątkowo nie zakończy się przy krzyżu na włocławskiej tamie, ponieważ trwa jej remont. Wszyscy natomiast spotkają się w Sanktuarium Męczeństwa Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku.
KAI
mat