W Kielcach w dniach od 1 do 4 września odbył się XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, w którym uczestniczyło niemal 500 wystawców z 27 krajów świata. W trakcie imprezy zadebiutowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Zaprezentowano m. in. Modułowy System Broni Strzeleckiej rozwijany w Radomiu oraz maszyny rywalizujące o polski kontrakt na dostawę śmigłowców wielozadaniowych.
Wśród gości kolejnej edycji Salonu znalazły się oficjalne delegacje państwowe, przedstawiciele ministerstw obrony oraz sztabów z Polski i z zagranicy. Niemal o połowę wzrosła liczba wystawców zagranicznych, tegoroczna edycja była okazją do debiutu dla niemal 100 firm, w tym przedsiębiorstwa z Litwy, Estonii i ukraińskiego Ukroboronpromu. W trakcie imprezy zaprezentowano najnowsze rozwiązania sprzętowe, tak w zakresie wyposażenia osobistego, broni, łączności, pojazdów bojowych i specjalistycznych, aż po samoloty bezzałogowe i helikoptery, których zakup rozważa polskie ministerstwo obrony.
Wesprzyj nas już teraz!
W trakcie salonu zadebiutowała Polska Grupa Zbrojeniowa skupiająca ponad 30 państwowych spółek z branży, w tym z Polskiego Holdingu Obronnego (dawna Grupa Bumar). Projekt ten ma zwiększyć konkurencyjność rodzimego przemysłu. – Tworzymy największy koncern obronny w tej części świata, robimy to, czego dokonały wcześniej inne rozwinięte kraje i trzeba przyznać, osiągnęły przy tym wymierne sukcesy biznesowe – podkreślał prezes PGZ Wojciech Dąbrowski.
W trakcie MSPO 2014 zaprezentowano samobieżną haubicę samobieżną Kryl wyprodukowaną przez konsorcjum skopione przy Hucie Stalowa Wola. Konstrukcja inspirowana była izraelskim systemem ATMOS 2000. Kryl umożliwia ostrzał na odległość od 5 do 40 kilometrów. Konstrukcja jest lżejsza i bardziej mobilna od AHS Krab, została także przystosowana do transportu lotniczego. Zainteresowanie prototypem było bardzo duże, seryjna produkcja może ruszyć już za dwa lata.
Odwiedzający tegoroczne targi oblegali stoisko Fabryki Broni „Łucznik”. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się MSBS-5,56. – MSBS to rodzina różnych układów karabinka, tak w układzie kolbowym jak i bezkolbowym. W przyszłości chcemy zaproponować karabinki o podwyższonej celności, karabinki maszynowe z magazynkiem pudełkowym. Karabinek MSBS odpowiada najnowszym standardom uzbrojenia indywidualnego żołnierza. To broń w pełni przygotowana dla użytkowników prawo i leworęcznych – tłumaczy Sebastian Babula, dyrektor ds. sprzedaży „Łucznika”. Jak dodaje, częścią systemu jest 40-milimetrowy podwieszany granatnik. Do konstrukcji dołączać będzie można urządzenia optoelektroniczne.
Fabryka Broni w Radomiu zaprezentowała także wersję przeznaczoną dla jednostek reprezentacyjnych. Konstrukcja ta zastąpiłaby pozostającą dalej w użyciu projekt Siergieja Simonowa. – Taki karabinek miałby szanse zastąpić karabinek SKS, używany od prawie 70 lat. Wtedy żołnierz dysponowałby bronią czysto polskiej konstrukcji, prezentował ducha polskiej myśli technicznej – dodaje przedstawiciel „Łucznika”.
Silną reprezentację posiadał francuski i amerykański przemysł zbrojeniowy. Duzym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja przygotowana przez Sikorsky Aircraft, Airbus Helicopters oraz AgustaWestland. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje się do zakupu śmigłowców szturmowych, które zastąpią rosyjskie Mi -24. Amerykanie zaproponowali śmigłowiec wielozadaniowy S 70i Black Hawk produkowany przez PZL Mielec, a jest to konstrukcja sprawdzona w warunkach bojowych. AgustaWestland i PZL Świdnik przedstawiły znajdujący się w fazie rozwojowej śmigłowiec AW149. Konstrukcja niedawno uzyskała we Włoszech wojskowy certyfikat. Największy gracz na tym rynku, Airbus Helicopters, zaprezentował EC725 Caracal i EC665 Tiger – wykorzystywane w warunkach bojowych w Afganistanie.
Na zakończenie salonu rozdano nagrody Defender, uhonorowano nimi m. in. system rakietowy NSM, bezzałogowy quadrocopter Atrax (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych), lekki kombinezon przeciwodłamkowy Titania, dalekonośny pocisk odłamkowo-burzący do 120 mm moździerza samobieżnego Rak (Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia) i bezzałogowy system latający BSL E310 (PIT-Radwar we współpracy z Eurotech).
{galeria}
mat