17 listopada 2021

Z herbu Żmigrodu usunięto krzyż. Mieszkańcy walczą o jego przywrócenie

(Wikimedia Commons)

Powołując się na opinię Komisji Heraldycznej władze samorządowe Żmigrodu (woj. dolnośląskie) utworzyły nowe symbole miejskie – herb, flagę i pieczęć, z których usunięto krzyż. Mieszkańcy walczą o przywrócenie miejskim insygniom najważniejszego symbolu ich chrześcijańskiej tożsamości.   

W roku 2014 Gmina Żmigród zdecydowała się ustanowić odznakę honorową swojego miasta. W tym celu propozycję symbolu, miejskiego herbu z krzyżem, przesłano Komisji Heraldycznej. Ta jednak nie zaakceptowała kształtu herbu. Komisja stwierdziła, że herb miasta oraz jego godło powinno być dokładnym odwzorowaniem symboli znajdujących się na najstarszej pieczęci miejskiej z XIV wieku. Na tej pieczęci na czerwonej tarczy jest wieża zwieńczona krzyżem. Wieżę opasuje smok, który ma wyraźnie złe zamiary wobec krzyża. Herb nawiązuje do dawnej niemieckiej nazwy Żmigrodu – Smocza Góra. Symbolizuje on panowanie dobra (krzyż) nad złem (smok) Do tej pory właśnie taki były herb i flaga miejska.

Obecnie jednak, w związku z uwagami Komisji Heraldycznej, władze miasta zmieniły herb w ten sposób, że usunęły z niego krzyż. Podobnie uczyniły z pieczęcią. Również na nowej fladze miejskiej, która powiewa nad ratuszem nie ma już krzyża.

Wesprzyj nas już teraz!

To wzburzyło dużą część mieszkańców Żmigrodu, którzy wciąż składają do Ratusza wnioski o przywrócenie herbowi, pieczęci i fladze krzyża. – Komu z władz naszego miasta przeszkadzał krzyż. Trzeba znaleźć odpowiedź na to pytanie i wyciągnąć wnioski. A krzyż musi wrócić – mówi jedna z mieszkanek Żmigrodu.

Władze miasta bronią swojej decyzji dotyczącej usunięcia z miejskich symboli krzyża, powołując się na opinię wydaną przez Komisję Heraldyczną, która ma stwierdzać, że na najstarszych miejskich pieczęciach krzyż był w otoku pieczęci, a nie w jej centralnej części.

Obrońcy krzyża na miejskich symbolach zauważają, że choć w otoku pieczęci, ale krzyż był na niej od początku i graficznie stanowił integralną część wieży, czyli jej zwieńczenie.  Po licznych protestach mieszkańców władze miasta zapowiedziały, że są otwarte na uwagi obywateli i są skłonna je uwzględnić. Właśnie organizowane jest spotkanie z mieszkańcami w tej ważnej sprawie.

Źródło – radiowroclaw.pl

Adam Białous    

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 46 040 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram