Do Watykanu zawitała przybywająca z Niemiec ekumeniczna pielgrzymka „Z Lutrem do Papieża”, organizowana wspólnie przez młodych protestantów i katolików. Wyruszyła ona pod hasłem „Lepiej wszyscy razem”, zainspirowanym słowami papieża Franciszka. W Rzymie uczestnicy zostali entuzjastycznie przyjęci przez Ojca Świętego.
Dla protestanckich i katolickich chrześcijan audiencja była najważniejszym punktem sześciodniowej pielgrzymki pod hasłem „Od Lutra do papieża”, zorganizowanej przez Kościół Ewangelicki w Niemczech Środkowych, Ewangelicki Kościół Regionalny Anhalt i katolicką diecezję Magdeburga. Jej biskup Gerhard Feige jest przewodniczącym komisji ekumenicznej w niemieckim episkopacie.
– Drodzy przyjaciele, z radością pozdrawiam was wszystkich, którzy pielgrzymowaliście do Rzymu pod hasłem „Lepiej wszyscy razem”– powiedział Franciszek w krótkim przemówieniu. – Niektórzy z was byli już z nami pięć lat temu w ekumenicznej pielgrzymce „Z Lutrem do papieża”, ale dziś dołączyły do nas całe rzesze nowych twarzy i są to głównie młode twarze. Drodzy przyjaciele, wsłuchajcie się w melodię Boga w waszym życiu; w to, co Pan skomponował w waszym życiu. Nie tylko otwórzcie swoje uszy, otwórzcie swoje serca. Jeśli śpiewasz z otwartym sercem, już dotykasz, być może nie zdając sobie z tego sprawy, tajemnicy Boga. Tą tajemnicą jest miłość; miłość, która w Jezusie Chrystusie rozwija swoje cudowne, pełne i niepowtarzalne brzmienie – powiedział Franciszek.
Wesprzyj nas już teraz!
Wcześniej protestancki „biskup” Friedrich Kramer w krótkim przemówieniu pozdrowił Franciszka jako „drogiego brata w Chrystusie”. – Jesteśmy chrześcijanami protestanckimi i katolickimi, ale także ludźmi bez przynależności wyznaniowej. Pochodzimy z regionu, który jest ziemią Marcina Lutra, a Kościół jest „semper reformanda” [stale się reformujący]. Życzymy powodzenia i Bożego błogosławieństwa dla procesu synodalnego – powiedział Kramer, podkreślając, że pielgrzymka wzmacnia ekumenizm.
W budowaniu atmosfery braterstwa i ekumenizmu nie przeszkodziła uczestnikom nawet pamięć o osobistym stosunku patrona całego wydarzenia do Urzędu Piotrowego. Luter po swojej ekskomunice nie tylko porównywał kolejnych papieży do antychrysta i uważał za największych wrogów chrześcijan, ale w ogóle głosił, że autorytet biskupa Rzymu jest koncepcją czysto ludzką… Luter pisał następująco: „Diabelskie papiestwo jest ostatnim nieszczęściem na ziemi i najbliższym, które wszystkie diabły mogą uczynić ze wszelką ich władzą”…
Źródła: KAI, naszdziennik.pl
FA