Coraz więcej „prominentnych katolików” z niemieckich partii politycznych opuszcza Bundestag. Wśród nich jest wieloletni obrońca rodziny i małżeństwa Norbert Geis (CSU). „To wielka strata dla Bundestagu” – komentują niemieccy dziennikarze.
Katolicy w niemieckich partiach politycznych, których przez wiele lat łączyła walka w obronie chrześcijańskich i rodzinnych wartości, odchodzą z Bundestagu. Wśród nich jest poseł Norbert Geis (CSU). Przez wiele lat odważnie przeciwstawiał się kampaniom niemieckiego ruchu LGBT, żądającego zrównania w prawach związków małżeńskich i heteroseksualnych z tymi tworzonymi przez osoby homoseksualne. Zaangażowanie to przepłacił ogromną krytyką, atakami i szkalowaniem. Tymczasem, jak zauważa portal domradio.de, „pożegnanie z „ultraliberalnym” posłem partii Zielonych, Volkerem Beckem, odbyło się w pokojowej atmosferze”.
Wesprzyj nas już teraz!
Odejście katolickich polityków dało się odczuć przede wszystkim frakcji CDU/CSU, z której obok Norberta Geisa wystąpili również: Wolfgang Zöller, zastępca przewodniczącego frakcji oraz Ilse Aigner (CSU) – minister rolnictwa, polityki żywnościowej i ochrony konsumentów. Nie mniejszą stratą jest odejście wiceprzewodniczącego parlamentu Wolfganga Thiersa (SPD), wieloletniego członka „Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich” (Zentralkomitee der deutschen Katholiken – ZdK) oraz umiarkowanej polityk frakcji Związek 90/Zieloni, Christy Nickels, która angażowała się na rzecz polepszania stosunków swojej partii z Kościołem katolickim. Katolickimi politykami, zasiadającymi nadal w Bundestagu, są Norbert Lammert, polityk CDU oraz Maria Böhmer, sekretarz stanu, członek „Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich” (ZdK). Wokół socjaldemokratycznego kandydata na urząd kanclerski, Peera Steinbrücka skupiają się protestanci, muzułmanie oraz osoby deklarujące bezwyznaniowość.
Powodów odejścia wielu katolickich polityków z Bundestagu należy doszukiwać między innymi w zanikaniu poczucia przynależności, ale także w różnicy zdań pogłębiającej się w niemieckiej chadecji. Ostatnim tego przykładem był spór o zrównanie praw związków homoseksualistów z małżeństwami, z czym nie zgadzał się m.in. polityk Norbert Greis (CSU). Skandaliczny projekt znalazł jednak zwolenników wewnątrz CDU, co wymownie wskazuje na trwający od dawna kryzys tej formacji.
Źródło: www.domradio.de
Klaud