Z badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami wynika, że aż 46 proc. studiujących Polaków myśli nad wyjazdem z kraju po zakończeniu edukacji. Nie wiadomo ile osób ostatecznie zdecyduje się na emigrację. Wedle analiz w najbliższych latach kraj może opuścić nawet 1,2 miliona osób.
Zdaniem specjalistów odsetek młodych Polaków wyjeżdżających z Ojczyzny za pracąutrzyma się na wysokim poziomie w ciągu najbliższych lat. Powodów decyzji o wyjeździe z kraju jest kilka. Dominuje brak perspektyw na stabilną i dobrą pracę. Na Zachodzie można także liczyć na zdecydowanie wyższezarobki niż w kraju. Dla potencjalnych emigrantów nie bez znaczenia są też szanse na rozwój w krajach z długą tradycją kapitalizmu.
Wesprzyj nas już teraz!
– Nasi rodacy wyjeżdżający poza Ojczyznę dobrze radzą sobie w nowych okolicznościach. Przedstawiciele pokolenia Y (urodzeni między 1984 a 1997 rokiem – red.) to osoby otwarte na nowe wyzwania, mobilne, dobrze odnajdujące się w międzynarodowym środowisku. Pewni swojej wartości nie mają oporów, by budować swoją karierę za granicą. A praca na emigracji kojarzy się z lepszymi perspektywami zawodowymi, wyższymi zarobkami i szansą na szeroko pojęty rozwój – mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami Piotr Palikowski.
Niestety młodzi ludzie rzadko mają okazję by swoimi talentami ubogacać krajową gospodarkę. Nasze firmy nie potrafią dorównać ofertom, jakie składają młodym ludziom zachodnie przedsiębiorstwa. Ponadto gospodarka Rzeczypospolitej kuleje pod względem innowacyjności. Dlatego 46 proc. studiujących Polaków rozważa emigrację z kraju po skończeniu studiów. Badania Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami wskazują także, że polska młodzież ceni sobie możliwość łączenia życia zawodowego i prywatnego. Krajowi pracodawcy nie wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.
Raport „Migracje zarobkowe Polaków 2015” firmy Work Service donosi, że 1,2 miliona naszych rodaków poważnie myśli o wyjeździe z kraju w celach zarobkowych. Dwie trzecie spośród potencjalnych emigrantów to osoby poniżej 35 roku życia. Skutki utraty fachowców już dziś są fatalne dla gospodarki.
Spada liczba wyjeżdżających za chlebem na krótki okres i większość emigrantów planuje pozostać za granicą.
Źródło: www4.rp.pl / interia.pl
MWł