W lutym delegacja rosyjska złożyła kwiaty pod przeznaczonym do rozbiórki pomnikiem generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Wraz z ambasadorem rosyjskim rocznicę śmierci „kata AK” uczcili przedstawiciele Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. MON chce przyjrzeć się bliżej tej organizacji.
– Przeprowadzimy ocenę prawnokarną działalności tego stowarzyszenia – mówi wiceminister obrony Bartosz Kownacki. – W grę może wchodzić nadużywanie munduru – wyjaśnia.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak przypomina „Rzeczpospolita” zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony żołnierze niebędący w służbie czynnej mogą nosić mundury, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach. Chodzi m.in. o święta narodowe albo uroczystości organizowane przez organy państwa.
„Pomysł powołania Stowarzyszenia zrodził się w 55-tą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. Grupa dzieci polskich partyzantów z formacji AK, BCh, GL-AL, GL PPS, żołnierzy Samoobrony Kresów Południowo-Wschodnich oraz ruchu oporu na Obczyźnie: w Rosji” – czytamy na stronie stowarzyszenie.
Na uroczystościach w Pieniężnie czołowy działacz stowarzyszenia płk Tadeusz Kowalczyk pojawił się w polskim mundurze z przypiętą do piersi wstążką krymskich separatystów.
Piewcy sowieckiej wersji historii na swej stronie internetowej publikują materiały opatrzone wymownymi tytułami: „Dlaczego kultywuję pamięć o Polsko-Radzieckim Braterstwie Broni ? W 70-lecie Wielkiego Zwycięstwa nad faszyzmem” lub „70. Rocznica Wielkiego Zwycięstwa Narodu Chińskiego w wojnie z Japonią na Dalekim Wschodzie”.
Jego przedstawiciele są odpowiedzialni za zorganizowanie 17 stycznia 2015 r. obchodów „70. Rocznicy wyzwolenia Warszawy”. W uroczystości wziął udział rosyjski ambasador, Siergiej Andriejew.
Także w roku ubiegłym stowarzyszenie uczciło „wyzwolenie” stolicy. Jak czytamy na stronie internetowej: „W składzie delegacji Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej wystąpili, m.in. Prezes ZG Małgorzata Kitlińska-Kowalczyk i Pełnomocnik ds. Współpracy z Federacją Rosyjską – wnuk Marszałka K.Rokossowskiego Pułkownik Konstanty Rokossowski oraz Poczet Sztandarowy.
Jak utyskują działacze stowarzyszenia „MON nie wyraził zgody na przeprowadzenie uroczystości rocznicowych Wyzwolenia Stolicy 17 stycznia 1945 roku podczas uroczystej odprawy warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz udziału asysty Komendy Garnizonu Warszawa”.
Źródło: „Rzeczpospolita”/ sspk2ws.org.pl
luk