22 maja 2017

Z różą do świętej Rity. Kościół wspomina niezwykłą orędowniczkę spraw beznadziejnych

(fot. MA)

Każdego 22 dnia miesiąca do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie zmierzają tłumy wiernych, by uczcić św. Ritę, wyjątkowo skuteczną orędowniczkę w sprawach beznadziejnych. Niemniej w maju, gdy przypada jej liturgiczne wspomnienie, wierni wyposażeni w róże przez cały dzień wypełniają świątynię.

 

Wystarczy z daleka spojrzeć na otoczenie kościoła św. Katarzyny w Krakowie, by zauważyć, że 22 maja dzieje się tu coś niezwykłego. Świątynię otaczają liczne kwiaciarki, a przechodnie ochoczo kupują róże. Po czym… udają się do kościoła na Mszę św. lub nabożeństwo.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kult św. Rity z Cascia, zakonnicy, patronki trudnych spraw jest coraz mocniej widoczny. Nie bez powodu, Święta ta znana jest ze swej skuteczności w orędowaniu w trudnych sprawach. To przyciąga wiernych, którzy liczą, że święta Rita wspomoże ich modlitwy do Boga.

 

Rita – jako zakonnica – prowadziła surowe życie pokutne. Nieustannie rozważała mękę Pańską, a na znak, że bezpośrednio w niej uczestniczy, utkwił jej w czole cierń. Znak ten Rita nosiła przez 15 lat – od 1432 roku – aż do śmierci. Ostatnie cztery lata życia spędziła w łóżku złożona ciężką chorobą. Legenda mówi, że Pan Jezus sprawił jej ogromną radość, ofiarowując jej w środku surowej zimy bukiet pięknych, pachnących róż. To dlatego po dziś dzień utrzymuje się tradycja święcenia „róż św. Rity”.

 

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze augustianek 22 maja 1447 roku. I to tego dnia Kościół obchodzi jej liturgiczne wspomnienie. Niemniej, wierni różami przybywają do świętej każdego miesiąca. Kult św. Rity jest związany z tym, że już od pierwszego dnia po śmierci miały się wydarzać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych, a nawet beznadziejnych sytuacji życiowych.

 

W krakowskim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie znajduje się rzeźba św. Rity, 22 każdego miesiąca odprawiana jest Msza św., podczas której kapłan odczytuje nadsyłane z całej Polski, ale także ze świata, prośby o wstawiennictwo św. Rity w beznadziejnych sprawach. Wszystkie prośby spisują siostry augustianki.

 

Nabożeństwa do św. Rity nikt specjalnie nie inspiruje, a coraz więcej ludzi modli się do niej w beznadziejnych sprawach. Kult rozprzestrzenia się przez ośrodki augustiańskie, ale bywa i tak, że nagle otrzymujemy wiadomość o grupie wiernych modlących się do św. Rity gdzieś we Lwowie – mówi siostra Krystyna. Tak zdecydowano, że historia i kult świętej zostaną uporządkowane i spisane z dbałością o prawdę. Dziś źródłem wiedzy o życiu i duchowości augustiańskiej zakonnicy są dla wiernych siostry augustianki oraz ich ośrodek informacyjny.

 

{galeria}

 

 

Źródło: PCh24.pl, KAI

MA

 

 

 

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram