Nadzwyczajna kapituła generalna Legionu Chrystusa rozpocznie się 8 stycznia 2014 w Rzymie. Decyzję w tej sprawie ogłosił delegat papieski dla tego zgromadzenia i Regnum Christi kard. Velasio De Paolis w liście do legionistów z 4 października. Głównymi tematami przyszłych obrad ma być rewizja konstytucji Legionu i wybranie jego nowych władz, które następnie zatwierdzi Ojciec Święty.
Wyznaczenie daty kapituły oznacza w istocie zakończenie pracy specjalnego delegata papieskiego dla legionistów, mianowanego 9 lipca 2010 jeszcze w imieniu Benedykta XVI. 19 czerwca br. Papież Franciszek w liście do kardynała potwierdził jego misję doprowadzenia do zwołania nadzwyczajnej kapituły generalnej.
Wesprzyj nas już teraz!
Dyrektor Międzynarodowego Biura Prasowego legionistów ks. Benjamín Clariond zapowiedział, że pracom kapituły przewodniczyć będzie kard. De Paolis. W obradach weźmie udział ok. 60 delegatów tego instytutu zakonnego z dyrektorem generalnym na czele, członkowie rady generalnej, administrator generalny, prokurator generalny, sekretarz generalny, generalny prefekt studiów i 9 dyrektorów terytorialnych. Oczekuje się, że na kapitule będą omawiane także inne zagadnienia z myślą o przyszłości Legionu, a obrady winny się zakończyć pod koniec lutego.
75-letni wówczas abp V. De Paolis został delegatem papieskim ds. Legionu Chrystusa, zanim jeszcze 20 listopada 2010 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Głównym jego zadaniem było zbadanie sytuacji w tym zgromadzeniu zakonnym, założonym w 1941 przez meksykańskiego kapłana Marciala Maciela Degollado (1920-2008), któremu pod koniec życia postawiono ciężkie zarzuty pedofilii, uwodzenia kobiet, posiadania nieślubnych dzieci i szereg innych.
Zarzuty te bardzo zaciążyły na wizerunku zarówno samego założyciela, jak i całego zgromadzenia. Ks. Maciel założył w 1949 gałąź świecką swego dzieła – Regnum Christi (Królestwo Chrystusa), która również znalazła się w kręgu podejrzeń. W 2005, na polecenie Jana Pawła II ks. Maciel przestał kierować założonym przez siebie zgromadzeniem, a Benedykt XVI nakazał mu całkowite usunięcie się z życia publicznego i spędzenie reszty życia na pokucie z dala od ludzi. W 2009 mianował 5 biskupów z różnych krajów do przeprowadzenia wizytacji apostolskiej zgromadzenia w celu wyjaśnienia wszystkich zarzutów obciążających założyciela. Trwała ona od 15 lipca 2009 do końca kwietnia 2010. Po jej zakończeniu i przedstawieniu papieżowi odpowiedniego raportu 9 lipca br. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone podpisał dekret powołujący abp. V. De Paolisa na papieskiego delegata dla zgromadzenia.
Następcą założyciela na stanowisku przełożonego generalnego został inny Meksykanin – ks. Álvaro Corcuera Martínez del Río, który 12 października ub. r. ustąpił z tego urzędu ze względu na stan zdrowia. Nowym przełożonym został, z nominacji kard. De Paolisa, 38-letni wówczas Niemiec ks. Sylvester Heerman.
KAI
mat