31 lipca 2023

„Za kulisami” ŚDM papież Franciszek będzie rozmawiał o nadużyciach. Czy spotka się z ofiarami?

(Papież Franciszek / Źródło: Flickr / Mazur / catholicnews.org.uk)

Portugalskie władze donoszą, że są bardzo dobrze przygotowane do „jednej z największych operacji w historii”, czyli organizacji Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczynają się we wtorek i potrwają do soboty. W tym czasie organizatorzy spodziewają się, że kraj odwiedzi ponad milion osób. W środę z czterodniową pielgrzymką do Portugalii przybędzie Następca św. Piotra. Wizyta papieża w Fatimie ma być najbardziej złożonym momentem sześciodniowego wydarzenia. Ma on także nieoficjalnie poruszyć kwestię nadużyć seksualnych.

Franciszek przybędzie w środę i pozostanie w Portugalii do soboty. Minister spraw wewnętrznych Portugalii José Luís Carneiro, który nadzorował planowanie i organizację wydarzenia wskazał, że bezpieczeństwa uczestników ŚDM w Lizbonie będzie pilnowało wiele tysięcy agentów GNR/PSP powołanych specjalnie na tę okazję. Oprócz tego ruchy papieża mają osłaniać „snajperzy” wraz ze specjalnie wyszkoloną policją (z Watykanu, Gwardii Szwajcarskiej, Europolu, Interpolu i różnych innych krajów europejskich).

Minister dodał, że służby są przygotowane na wszelkie ewentualne protesty czy ataki terrorystyczne (np. podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie miały miejsce demonstracje „antykatolików”). Podczas trwania ŚDM demonstracje planują przeprowadzić portugalscy policjanci, nauczyciele i pracownicy służby zdrowia.

Wesprzyj nas już teraz!

Władze informują, że opracowano plany zapewnienia zaopatrzenia supermarketów, co ma mieć miejsce w nocy, by zmniejszyć korki. Istotne jest zapewnienie wystarczającej ilości wody ze względu na spodziewane wysokie  temperatury pod koniec tygodnia. Zadbano o dostawy paliwa i zapewnienie dostępu do systemu opieki zdrowotnej (dostęp w 69 językach).

Jednocześnie portugalscy oficjele mają nadzieję, że papież Franciszek, który ma być ich zdaniem znacznie mniej „kłótliwym papieżem” niż jego poprzednik, nie będzie miał wielu „antagonistów”.

Mimo że oficjalnie zarejestrowało się około 300 tys. pielgrzymów, organizatorzy wskazują, że doświadczenie pokazało, iż na każdego pielgrzyma „zarejestrowanego” przypada jeszcze dwóch, którzy podróżują bez powiadomienia o swoim udziale. Dlatego Lizbona spodziewa się ponad 1 mln przybyszy. Przygotowano dla nich noclegi w budynkach szkolnych i w 8700 prywatnych domach.

Oficjalnie Światowe Dni Młodzieży zainicjuje 1 sierpnia kardynał D. Manuel Clemente podczas trwającej półtorej godziny Mszy św. w Parque Eduardo VII (od 19:00 do 21:30). W tym czasie będą obowiązywały różne ograniczenia (zamknięte stacje metra czy drogi). Więźniowie przygotowali ponad 150 konfesjonałów, w których będzie spowiadało przez cały czas trwania ŚDM łącznie 2000 księży w 55 językach.

W środę do Portugalii przyleci papież Franciszek do wojskowej bazy lotniczej Figo Maduro o godzinie 10 rano. Najpierw spotka się on z „wysokimi osobistościami państwa i Kościoła katolickiego”. Dzień zakończy się homilią w Klasztorze Hieronimitów.

W czwartek 3 sierpnia Franciszek wygłosi przemówienie na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim (9.00), a potem uda się do Cascais, by ocenić program edukacyjny (Scholas Occurrentes), który zainicjował w Buenos Aires w 2001 r. jako ówczesny arcybiskup w Argentynie. Po południu zaplanowano „główne spotkanie” (o 17:45) w Parque Eduardo VII, gdzie ma się pojawić około 400 tys. pielgrzymów.

W piątek około 750 tys. uczestników ŚDM ma wziąć udział w Parque Eduardo VII w Via Sacra (Komunia św., procesje itp.).

Wcześniej tego dnia ma odbyć się spowiedź w Parque de Perdão w Belém i Franciszek odwiedzi jedną z najbiedniejszych dzielnic Lizbony (Bairro da Serafina w Campolide). Podobno nalegał na to by, docenić „ważność patrzenia na peryferia”. Ma to jednak być punkt sporny w programie i służby nie chcą dopuścić do tego, by papież spotkał się z wieloma osobami z Bairro.

W sobotę Ojciec Święty wygłosi dwa przemówienia: jedno rano w Fatimie, gdzie będzie się modlić z chorymi młodymi ludźmi i niektórymi więźniami o pokój na Ukrainie; potem spotka się z członkami Companhia de Jesus, a na koniec w Parque Tejo-Trancão będzie się modlił z milionem pielgrzymów.

Niejako za kulisami Franciszek ma rozmawiać z przedstawicielami Kościoła katolickiego o problemie wykorzystywania seksualnego dzieci w portugalskim Kościele katolickim w ciągu ostatnich 50 lat.

Pielgrzymka papieża zakończy się w niedzielę o godzinie 16.30, po oficjalnym zamknięciu Światowych Dni Młodzieży, gdzie wygłosi przemówienie dziękczynne w Algés, Oeiras dla 30 tys. wolontariuszy, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia. Franciszek ma odlecieć do Rzymu z lotniska Figo Maduro o 18:00.

Burmistrz Lizbony Carlos Moedas liczy, że miasto bardzo skorzysta na wydarzeniu. Wiele inwestycji infrastrukturalnych, które poczyniono pozostaną do użytku przez miejscową ludność.

27 lipca Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, podczas briefingu, przedstawiając program podróży apostolskiej papieża Franciszka do Portugalii w dniach 2-6 sierpnia, a także statystyki dotyczące Kościoła w Portugalii, wskazywał, że papież odwiedzi Fatimę, która „jest zawsze do pewnego stopnia miejscem zawierzenia Maryi wielkich boleści świata”. 5 sierpnia, w pierwszą sobotę miesiąca, Franciszek ma się modlić o zakończenie wojny na Ukrainie.

Bruni poinformował, że na Światowe Dni Młodzieży zarejestrowało się ponad 333 tys. pielgrzymów z prawie 200 krajów, ale spodziewa się milionów osób.

Zapytany o potencjalne spotkanie papieskie z ofiarami nadużyć, rzecznik Watykanu zasugerował, że jeśli takie spotkanie się odbędzie, będzie prywatne, a wiadomość o nim zostanie ujawniona po fakcie.

Nicole Winfield w komentarzu agencji Associated Press zamieszczonym 30 lipca br. wskazała, że papież udając się do Portugalii „kładzie podwaliny pod przyszłość Kościoła i jego dziedzictwo”.

Przywołała pierwszą zagraniczną podróż Franciszka na ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., gdzie wzywał młodych ludzi do zrobienia „bałaganu” w swoich lokalnych kościołach, do wstrząsania biskupami itp.

Winfiled sugeruje, że po 10 latach pontyfikatu widać, iż Franciszek przyspiesza realizację swojego programu reform, „dokonuje rewolucyjnych zmian personalnych i politycznych, które zdecydowanie wstrząsają” Kościołem.

Jego pracę ma kontynuować następne pokolenie wiernych i przywódców religijnych, którzy zajmą się „sprawiedliwością społeczną” dotyczącą zmian klimatycznych, nierównościami i budowaniem powszechnego braterstwa.

ŚDM w Lizbonie ma nadać kierunek Synodowi o synodalności w kwestiach takich, jak: miejsce „katolików LGBTQ+” i kobiet w Kościele. Po raz pierwszy bowiem kobiety i młodzież będą głosować nad propozycjami wraz z biskupami.

Franciszek mianował młodych biskupów w kluczowych archidiecezjach m.in. w Buenos Aires, Madrycie i Brukseli. Mają oni być gwarancją realizacji jego wizji. Sugeruje to, że „zmiana pokoleniowa i ideologiczna w przywództwie Kościoła jest bardzo zaawansowana” – pisze komentatorka AP.

Nominacja argentyńskiego kardynała-elekta Victora Manuela Fernandeza na szefa Kongregacji Nauki Wiary ma być gwarancją realizacji długoterminowego programu Franciszka, czyli stworzenia Kościoła bardziej inkluzywnego, „bardziej szanującego różne sposoby życia i myślenia” – jak zasugerował sam Fernandez w jednym z wywiadów.

Podobnie, nominacja portugalskiego kardynała elekta Americo Aguiara, który odpowiada za Światowe Dni Młodzieży, ma przynieść istotne zmiany.

W Lizbonie Franciszek chce zobaczyć „ziarno przyszłości świata”, w którym „miłość jest w centrum, w którym możemy poczuć, że jesteśmy siostrami i braćmi”.

Spotkanie odbywa się pod znakiem realizacji celów Agendy 2030 i sprzężonych z nimi 7 celów Laudato si’.

Źródła: portugalresident.com / osservatoreromano.va / bellinghamherald.com

AS

Franciszek wspiera konferencję „katolików LGBTQ”. Wysłał list poparcia do o. Jamesa Martina SJ

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram