15 października 2012

Zachód chce wysłać do Afryki implanty sterylizacyjne

(fot. W. Layer / Arco Images/Forum)

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) ogłosiła, że zamierza sfinansować dystrybucję implantów antykoncepcyjnych Jadelle wśród ubogich mieszkańców państw afrykańskich. Tego typu środki – ze względu na skutki uboczne i działanie sterylizacyjne – przestały być dystrybuowane w USA.


Implant antykoncepcyjny Jadelle został opracowany przez Population Council, organizację eugeniczną powołaną do życia w 1950 r. przez miliardera Johna D. Rockefellera III. Dziś sprzedawany jest jako środek Norplant II. Ma zapobiegać ciąży, powoli uwalniając lewonorgestrel (środek poronny) poprzez dwie rurki, które są wprowadzane pod skórę na ramieniu kobiety.

Wesprzyj nas już teraz!

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że implant może być utrzymywany w ciele kobiety przez okres pięciu lat nie powodując zmian. Sami jednak promotorzy środka podkreślają, że jego działanie można porównać do chirurgicznej sterylizacji.

 

Badania wykazały, że w przypadku 19 z każdych 100 kobiet, które użyły implantu, konieczne było jego usunięcie ze względu na problemy krwotoczne. Około 65 proc. użytkowniczek skarżyło się na różnego rodzaju nieprawidłowości.

Kwestia upowszechnienia w krajach afrykańskich środków antykoncepcyjnych o przedłużonym działaniu była dyskutowana podczas lipcowej konferencji w Londynie, zorganizowanej przez Fundację Gatesów w setną rocznicę pierwszej konferencji eugenicznej. Przedstawiciele Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) odnowili wówczas swoje zobowiązanie do większego zaangażowania się w promocję metod antykoncepcji o długoterminowym działaniu.

USAID wsparła fundacja Clintonów– Clinton Health Access Initiative, The Children’s Investment Fund Foundation, a także rządy Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA.

 

Bayer HealthCare, niemiecka firma farmaceutyczna, która produkuje środki antykoncepcyjne, zgodziła się na zmniejszenie kosztów Jadelle o połowę – do 18 dolarów – w zamian za gwarantowany sześcioletni kontrakt, który przewiduje sprzedaż co najmniej 27 mln implantów.

 

FDA w 1990 r. dopuściła do sprzedaży na rynku amerykańskim środek Norplant I, ale w 2002 roku ograniczyła jego dystrybucję, ze względu na skutki uboczne, które powodował, a także z powodu pozwów złożonych przez ponad 50 tys. kobiet. Środek przestano sprzedawać w kraju w 2006 r.

 

Jadele, który ma być rozprowadzany w Afryce poddano testom, biorącym pod uwagę tylko pięcioletni okres użytkowania. Stwierdzono, że implant powoduje nieregularne krwawienia, torbiele jajników, zakrzepy, zwiększa ryzyko choroby pęcherzyka żółciowego i ryzyko raka w miejscu implantacji.

 

W ostatnim czasie administracja Obamy zwiększyła fundusze USAID o 40 proc. do 524 mln dol. To więcej niż przeznacza się na walkę z groźnymi chorobami szerzącymi się w kraju.

 

Były prezydent USA, Bill Clinton przemawiając na forum ONZ podkreślił, że to „kolejne zwycięstwo dla mieszkańców krajów rozwijających się”. Dodał: „Bogatsze państwa przez przekazanie skromnych środków, działając jednak we współpracy z innymi, mogą sprawić, że siły rynkowe zaczną pomagać biednym i ratować im życie”.

 

 

Źródło: c-fam.org, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 13 995 zł cel: 500 000 zł
3%
wybierz kwotę:
Wspieram