26 listopada 2014

Zachodni przywódcy są oburzeni na rosyjskiego prezydenta z powodu podpisania z Abchazją – która zgodnie z prawem międzynarodowym należy do Gruzji – „partnerstwa strategicznego”.


„Sojusz strategicznego partnerstwa” – podpisany między Putinem a prezydentem Abchazji Raulem Khadzhimbą – pozwala na większą dominację Rosjan w regionie oderwanym od Gruzji. Na mocy porozumienia Kreml będzie mógł rozmieścić rosyjskich żołnierzy wzdłuż całej granicy z Gruzją i kierować wspólną obroną, w razie podjęcia przez rząd w Tbilisi prób odzyskania Abchazji. Umowa stwarza nowe wyzwania i zagrożenia globalne oraz regionalne. Każdy atak na Abchazję będzie postrzegany przez Kreml jako agresja przeciwko Rosji.

Wesprzyj nas już teraz!

Abchazja obejmuje niewielki obszar nadbrzeżny pomiędzy Morzem Czarnym a Kaukazem. Obszar ten jest ważny dla Moskwy, bo gwarantuje – podobnie jak anektowany Krym – dostęp do Morza Czarnego. Putin obiecał podwoić pomoc dla Abchazji. Ma ona wynieść ponad 200 mln dol. w przyszłym roku.

Abchazja oderwała się od Gruzji na początku lat 90. w następstwie brutalnej wojny, podczas której większość etnicznej ludności gruzińskiej uciekła. Moskwa uznała separatystyczny region za niepodległe państwo. Rosyjskie wojska w liczbie ponad 240 tys. żołnierzy stacjonują w Abchazji od ponad dwudziestu lat. 

Sojusz strategiczny rosyjsko-abchaski potępił rząd w Tbilisi. Minister spraw zagranicznych Tamar Beruchashvili uznała, że „jest on krokiem w kierunku faktycznej aneksji regionu Abchazji przez Federację Rosyjską”. Porozumienie narusza zasady integralności terytorialnej Gruzji oraz prawo międzynarodowe.

Umowę potępiła Unia Europejska, NATO i USA. Podpisanie umowy było „szkodliwe dla wysiłków podejmowanych na rzecz stabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w regionie” – napisała w specjalnym oświadczeniu  szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Departament Stanu USA zapowiedział, że nie uzna żadnego „tak zwanego traktatu” między Rosją i Abchazją. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że porozumienie nie pomoże osiągnąć pokojowego rozwiązania sytuacji w Gruzji. Stolenberg zaznaczył, że „ten tak zwany traktat narusza suwerenność i integralność terytorialną Gruzji.” Jest też sprzeczny z zasadami prawa międzynarodowego, zasadami OBWE i międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji.

 

Źródło: bignewsnetwork.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram