W nocy z 12 na 13 grudnia doszło do dewastacji pomnika św. Jana Pawła II w Truskawcu w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Marmurowej figurze papieża-Polaka oderwano prawą rękę wyciągniętą w geście błogosławieństwa. Dokładnie w taki sam sposób zdewastowano poprzedniego wieczora pomnik świętego biskupa Rzymu w pobliskim Drohobyczu.
Uszkodzenie pomnika w Truskawcu odkryli w niedzielę 13 grudnia miejscowi wierni udający się na poranną Mszę świętą. Monument stoi przed rzymskokatolickim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na razie nie wiadomo nic o sprawcach wandalizmu, ani o ich motywach. Miejscowa policja informuje, że trwa śledztwo i nic jeszcze nie ustalono w tej sprawie.
Wesprzyj nas już teraz!
Poprzedniego dnia, wieczorem 12 grudnia, miał miejsce niemal identyczny atak na pomnik św. Jana Pawła II w Drohobyczu – oddalonym zaledwie o 11 km od Truskawca. Lokalny portal internetowy WARTO cytuje anonimowego świadka tego wydarzenia: „Chory psychicznie mężczyzna, którego wielokrotnie widywano na ulicach Drohobycza w czarnym ubraniu, masce przeciwgazowej i z kosą, zaatakował pomnik papieża Jana Pawła II w pobliżu kościoła św. Bartłomieja. Napastnik podbiegł do piedestału i odciął mu [postaci na pomniku – M.W.] palec. Mężczyzna został aresztowany”.
Redaktorzy portalu WARTO zauważają, że w obu przypadkach pomniki zaatakowano w taki sam sposób – uszkadzając prawą rękę. Biorąc to pod uwagę oraz zważywszy na fakt, że ataków dokonano prawie w tym samym czasie, dziennikarze uważają, że to prawdopodobnie zorganizowana akcja.
Dewastacje upamiętnień św. Jana Pawła II na Ukrainie wpisują się w serię niedawnych ataków na związane z Polską miejsca w różnych krajach europejskich. Przypomnijmy: tylko w jednym tygodniu w Holandii zaatakowano polskie sklepy w miejscowościach Beverwijk i Aalsmeer, natomiast w niemieckim Görlitz spalono polski samochód. Może to być również element kampanii przeciwko postaci św. Jana Pawła II, która nabrała ostatnio na sile. Nie da się jednak wykluczyć także tego, że atak może być dziełem miejscowych nacjonalistów ukraińskich i nie mieć nic wspólnego z poprzednio opisanymi zjawiskami.
Św. Jan Paweł II ma kilkadziesiąt pomników na Ukrainie, gdzie jest czczony zarówno przez rzymskich katolików, jak i grekokatolików. Truskawiec to miejscowość uzdrowiskowa, niegdyś znana w całej Europie. Podobnie jak Drohobycz do 1939 roku znajdowała się na terytorium państwa polskiego.
Źródła: depo.ua / vartonews.com.ua
Marcin Więckowski