12 grudnia 2023

Zachwyt i pochwały kontra nuda i propaganda. Pierwsze komentarze po expose Tuska

(Fot. PAP/Paweł Supernak)

Parafrazując znane niemal wszystkim powiedzenie: w życiu są pewne 3 rzeczy – śmierć, podatki i propaganda obozów polityczno-dziennikarskich PiS i PO. Nie jest więc większym zaskoczeniem, że politycy oraz środowiska dziennikarskie sympatyzujący z ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego określili expose Donalda Tuska jako „nudne, propagandowe i nakręcające emocje”, zaś zwolennicy nowego premiera rozpływali się w „ochach” i „achach” na jego cześć oraz wulgaryzmach spod znaku ośmiu gwiazdek pod adresem PiS.

Co do istoty, oznacza to kontynuację polityki wojny z opozycją i deptania wszystkich norm. Ale zostało to zrobione w sposób zręczny, z różnego rodzaju przesłonami – powiedział w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem Kaczyńskiego, nie można się odnieść merytorycznie do expose Tuska, ponieważ – jak ocenił – samo wystąpienie merytoryczne nie było. – Merytorycznie było to zupełnie puste wystąpienie – podkreślił.

„Donald Tusk taki jak zwykle: nakręcanie emocji zamiast konkretów, milion pustych słów, które tak naprawdę nic nie znaczą”, napisała była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

„Zamiast premiera mamy czarodzieja, poważne to to nie jest: p. Tusk nie przedstawia programu, gra na skrajnych emocjach, robi spektakl insynuacji, demagogii, zakłamania a przede wszystkim dalszego dzielenia Polaków. Obłuda, wszechogarniająca obłuda – serduszko zamiast 8 gwiazdek”, zaznaczył były wicepremier Piotr Gliński.

„Panie Tusk daj pan spokój. Gdzie konkrety ? Miało ich być 100 na sto pierwszych dni. Licznik ruszył a pan próbuje zastąpić mojego proboszcza w nauczaniu i moralizowaniu”, podkreślił Joachim Brudziński.

„Donald Tusk zaczyna w sposób, który – delikatnie ujmując – można nazwać podłym. Zaczyna swoje expose od odczytania manifestu samobójcy – człowieka który odebrał sobie życie, bo cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne, w których był cynicznie utwierdzany przez część mediów – jako ocenę minionych 8 lat To zwykle draństwo. Takie bardzo niskie, powiedziałbym drańskie żerowanie na śmierci tego nieszczęsnego człowieka. Bardzo bardzo nisko trzeba upaść. I bez zmrożenia okiem -Tusk, który straszyl imigrantami – odczytuje fragment apelu samobójcy, który pisze, że protestuje przeciw straszeniu imigrantami”, podkreślił red. Wojciech Wybranowski.

Jedną z najistotniejszych dla mnie kwestii poruszonych w expose premiera Donalda Tuska jest odbudowanie roli Polski na arenie międzynarodowej oraz jak najszybsze odzyskanie pieniędzy z KPO – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jestem bardzo wdzięczny za słowa wsparcia dla Ukrainy, napawają nas wielkim optymizmem. To było bardzo stanowcze, otwarte, konstruktywne, to, że Polska nadal jest solidarna z Ukrainą walczącą z rosyjską agresją – ocenił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

„PDT w expose nie popełnił błędu z 2007r., kiedy złożył ponad 200 obietnic. Tym razem konkretów przez 2 godz. było zaledwie kilkanaście. Premier celowo rozwodnił je w dużej porcji patosu, ogólników i banałów. Jak zwykle też używał haseł o jedności, sącząc zarazem jadowite aluzje” stwierdził Krzysztof Bosak (Konfederacja).

„Kapitalne exposè Tuska. Tego oczekiwałem – myślę, że nie tylko ja – nie tyle listy konkretnych rozwiązań dla wielu wyzwań przed jakimi stoimy, co zarysowania ram nowej polityki Państwa. Może to naiwność, ale podzielam opinię nowego premiera, że kluczem jest tutaj pojęcie „wspólnoty”. To jednocześnie największy zarzut wobec 8 lat rządów PiS – kompletna destrukcja wspólnoty narodowej i budowanie poparcia dla rządu poprzez ciągłe szczucie i okazywanie wrogów. Tusk trafnie wskazał największe zagrożenia dla Polski i nie mniej słusznie wskazał najważniejszy cel dla swojego rządu – wzmocnienie spójności wewnętrznej naszego kraju. Jestem przekonany, że zdolność do wypracowywania dobrych, konsensualnych rozwiązań, w tej przecież niezbyt łatwej kolacji, możliwe będzie właśnie dlatego, że Tusk gwarantuje wspólnotowy charakter nowego rządu. Leży to w interesie Nas wszystkich. Także wyborców PiS”, napisał Bartosz Domaszewicz (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi).

„Czy można uważać, że expose Donalda Tuska było zwyczajne? Takie, o którym większość z nas nie będzie pamiętała za miesiąc, ale jednocześnie takie, w którym pojawiło się trochę konkretów i źle też nie było? Czy to już jest ten przeklęty symetryzm?”, stwierdził Patryk Słowik (Wirtualna Polska).

„W exposé Donalda Tuska nie było żadnej pozytywnej wizji przyszłości. Żadnego pomysłu na lepsze jutro. Natomiast pojawiło się wiele kłamstw i nieprzyzwoitych chwytów”, napisał Mateusz K. Łukomski (politolog).

„Expose Donalda Tuska w duchu europejskiej chadecji: walka o centrum, nastawienie na łączenie spolaryzowanej społeczności i budowę instytucji, ograniczenie migracji, odwołanie do tradycji praw człowieka. Od innych chadeków jest bardziej proukraiński i ma mniej kobiet w rządzie”, stwierdził Bartosz Bartosik (wiez.pl).

„Expose Donalda Tuska. Czy posłom PiS odrosną sumienia? Samo wspomnienie Piotra Szczęsnego i Pawła Adamowicza sprawia, że posłowie PiS wiją się jak w męczarniach”, podkreślił Bartosz Wieliński (Gazeta Wyborcza).

„Na wiele rzeczy w wystąpieniu Tuska można narzekać. Było zbyt długie, zbyt wiele miejsca poświęcono w nim temu, co działo się w ostatnich ośmiu latach, wątpliwości może budzić zacytowanie samobójczego listu Piotra Szczęsnego. Nie było to jednak złe exposé. Tusk poruszył w nim kilka kwestii kluczowych dla przyszłości Polski i powodzenia nowego rządu. To, co mówił na temat świadczeń socjalnych, gospodarki wodnej czy wojny w Ukrainie daje nadzieję, że lider KO sporo nauczył się, odkąd odszedł z polskiej polityki w 2014 roku i nie będzie powtarzać starych błędów”, napisał Jakub Majmurek (publicysta).

 

źródło: Twitter

TG

 

Mit „Koalicji 15 października” w expose Tuska. Górą emocje i poczucie „misji”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 321 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram