Do końca tego roku 474 funkcjonariuszy Policji, którzy zajmują kierownicze stanowiska, a zaczynali swoją karierę w MO lub ZOMO, przejdą na emerytury lub zostaną przeniesieni na stanowiska wykonawcze. Informacja potwierdziło MSWiA.
Najwięcej funkcjonariuszy, którzy rozpoczynali służbę w MO, jest obecnie w garnizonach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim. Najmniej w lubuskim i podlaskim. Z danych MSWiA wynika, że stanowiska straci 19 komendantów miejskich, rejonowych i powiatowych oraz 159 naczelników wydziałów w tych komendach. Zmiany dotkną także 36 komendantów komisariatów i ich zastępców.
Wesprzyj nas już teraz!
– Minęło już ponad 26 lat od chwili uchwalenia ustawy o policji. Tymczasem na stanowiskach kierowniczych nadal pozostają – choć jest już ich znacznie mniej – funkcjonariusze, którzy rozpoczynali służbę w Milicji Obywatelskiej. Trzeba wreszcie dać szansę zdolnym oficerom, którzy nie mieli dotąd możliwości objęcia stanowisk kierowniczych, a mają do tego kwalifikacje i duże doświadczenie – mówił Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.
Jak zauważył wiceminister, wymiana już nastąpiła na najwyższych szczeblach kierowniczych w Policji, a nowi komendanci sprawdzili się podczas organizacji Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO. MSWiA wskazało przy tym, że obecnie na stanowiskach kierowniczych jest jeszcze około 8,7 proc. funkcjonariuszy zaczynających karierę w czasach komunistycznych
– Te stanowiska kierownicze średniego szczebla mają wpływ na jakość codziennej służby policjantów. Ci funkcjonariusze kierują policjantami z pierwszej linii i nadzorują wykonywanie przez nich zadań. O ile jesteśmy zadowoleni z obecnego zarządzania na poziomie kierownictwa komendy głównej i komend wojewódzkich, o tyle na niższych szczeblach bywa różnie – wyjaśnił Zieliński.
Odwołani funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę, ale kontynuować służbę na stanowiskach wykonawczych.
Źródło: tvp.info
MA