„Polscy katolicy zorganizowali kontrowersyjny dzień modlitwy na granicach”, napisali dziennikarze brytyjskiego serwisu BBC komentujący „Różaniec do Granic”.
„Uczestników akcji zachęcono do wyjazdu w wyznaczone punkty wzdłuż granic kraju na modlitwę o zbawienie Polski i świata”, podkreślono w materiale. Natychmiast jednak dodano, że „owa modlitwa” to jedynie „zasłona dymna”, bowiem rzeczywisty cel zebrania na polskiej granicy miliona osób był zupełnie inny – nie duchowy a polityczny.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem BBC inicjatywa „Różaniec do Granic” została przeprowadzona po to, aby mieć argumenty dla propagandy pokazującej „rzekome” poparcie, jakiego Polacy udzielają polskiemu rządowi w sprawie nieprzyjmowania imigrantów i nie zmienią tego żadne deklaracje ze strony hierarchów polskiego Kościoła Katolickiego.
Sprawę skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Maranowski – dziennikarz i publicysta. – Określenie „kontrowersyjny dzień modlitwy” niebywale mnie zaskoczyło, tym bardziej, że moje wypowiedzi stały się niejako podstawą do stworzenia tego artykułu. Muszę podkreślić, że w mojej rozmowie z dziennikarką BBC nie było ani słowa o tym, że te modlitwy wspierają anty-imigracyjne działania. Powiedziałem jedynie o tym, że Matka Boża uleczyła mojego chorego syna. W grupie, w której się modliłem, nie było żadnej mowy o terroryzmie, islamie, czy migrantach – tłumaczył.
BBC zauważyło ponadto, że „Różaniec do Granic” miał miejsce w 446. rocznicę bitwy morskiej pod Lepanto w 1571 roku, kiedy to chrześcijanie pokonali Turków. Tymczasem organizatorzy mieli na uwadze inną datę – w sobotę katolicy obchodzą święto Matki Bożej Różańcowej.
W podobnym tonie sprawę opisał „New York Times”. Zdaniem amerykańskiej gazety „Różaniec do Granic” to „akcja polskich katolików, którzy modlili się o ratunek dla Polski i świata” a „wielu jej uczestników” traktuje ją „jako demonstrację przeciwko szerzeniu wpływu islamu w Europie”.
Nie inaczej o „Różańcu do Granic” pisały również inne media, m.in. France24, AFP, „Daily Mail” i „ABC News”. Wszędzie podkreślono, że Polacy walczą (ich zdaniem niesłusznie) z „ubogaceniem kulturowym” niesionym przez islamizację Europy.
źródło: Polskie Radio, wp.pl
TK