W niemieckiej Konferencji Episkopatu Niemiec nie ma pełnej zgodności w kwestii błogosławienia związków homoseksualnych. Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła w poniedziałek dokument, w którym przypomniała, że takie błogosławieństwa są zabronione i przeczyłyby nauce Kościoła.
Na dokument Kongregacji krytycznie zareagował przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing. Jak informował już wcześniej portal PCh24.pl, hierarcha ocenił dokument jako wyraz „stanu nauczania Kościoła wyrażonego w kilku rzymskich dokumentach”. Biskup zapowiedział jednak, że dokument zostanie „oczywiście” uwzględniony podczas rozmów w ramach Drogi Synodalnej. Hierarcha wskazał też, że w tej sprawie nie ma jego zdaniem łatwych odpowiedzi, bo zarówno w Niemczech jak i w innych częściach świata trwa dyskusja, jak należy rozwijać nauczanie Kościoła.
Wesprzyj nas już teraz!
Te lekceważące wypowiedzi to jednak nie wszystko, co ma do powiedzenia liberalna większość w Niemczech. Skandaliczny tekst opublikował portal Katholisch.de, półoficjalne medium Episkopatu. W artykule dwóch świeckich teologów, Stephana Goertza i Magnusa Strieta, można przeczytać, że posłuszeństwa wobec dokumentu Watykanu w Niemczech nie będzie. Ich zdaniem Watykan działa w długim cieniu ostatnich pontyfikatów.
Rozczarowany jest też szef Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, prof. Thomas Sternberg. W jego ocenie dokument Watykan wpisuje się w całą serię działań Stolicy Apostolskiej, które zakłócić mają przebieg Drogi Synodalnej.
Wreszcie jednoznaczny opór wobec Watykanu zadeklarował biskup Essen, Franz-Josef Overbeck. – Będziemy dalej towarzyszyć z naszą duszpasterską ofertą wszystkim ludziom, którzy o to poproszą – niezależnie od tego, w jakiej znajdują się sytuacji życiowej – stwierdził.
Wszystkie te deklaracje oznaczają niewątpliwie, że w Niemczech żaden z liberałów nie ma zamiaru przestrzegać nauczania Kościoła. W tych diecezjach, w których błogosławiono homoseksualne związki, nic się nie zmieni. Jedyne wciąż otwarte pytanie dotyczy Drogi Synodalnej. Czy biskupi i świeccy zdecydują się ogłosić dokument, w którym wprost zaprzeczą Stolicy Świętej?
Jest wszakże także kilku biskupów, którzy wyrazili radość z watykańskiego dokumentu. To między innymi były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller; jeszcze w poniedziałek na łamach austriackiego portalu konserwatywnego Kath.net opublikował tekst afirmujący naukę Kościoła o małżeństwie i odrzucający ideologię LGBT. Spośród biskupów posługujących w Niemczech wypowiedziało się dwóch. Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer podziękował Kongregacji Nauki Wiary i papieżowi za opublikowany tekst. Z kolei bp Stephan Oster z Pasawy wyraził nadzieję, że klaryfikacja, jaka przyszła z Rzymu, doprowadzi do większej jedności w Kościele powszechnym i pozwoli zażegnać spory.
W przeszłości wielu niemieckich biskupów opowiadało się wprost za wprowadzeniem w ich kraju błogosławienia związków jednopłciowych. Mówili o tym między innymi dwaj kolejni przewodniczący Episkopatu, kard. Reinhard Marx i bp Georg Bätzing, ale także wielu biskupów diecezjalnych i pomocniczych.
Analogiczne wysiłki podejmują liberalni biskupi i teolodzy w Austrii i Szwajcarii, a także bardziej już rozproszone środowiska we Włoszech, Hiszpanii i obu Amerykach.
Pach