1 lutego weszło w życie „uszczelnienie ustawy o zakazie handlu w niedzielę” przegłosowany przez Sejm RP w ubiegłym roku zgodnie z którym wszystkie sklepy nie mogą działać w niehandlowe niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów.
Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta wprowadza określenie „przeważająca działalność”. Oznacza ono, że niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać w niedzielę i święta m.in. pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.
Zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Polsce od 1 marca 2018 roku. Pierwotnie przewidywał on „katalog 32 wyłączeń”, takich jak m.in. działalności pocztowej. Ponadto zakaz nie obejmuje m.in. cukierni, lodziarni, stacji benzynowych, kwiaciarni czy kawiarni.
Wesprzyj nas już teraz!
Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.
Źródło: PolskieRadio24.pl
TK