Od kilku dni Zakłady Azotowe w Tarnowie nie schodzą z czołówek serwisów informacyjnych. To wzmożone zainteresowanie tarnowskim gigantem chemicznym spowodowane jest doniesieniami medialnymi o lobbingu byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na rzecz sprzedaży zakładów rosyjskiej firmie Acron. Warto więc przy tej okazji przyjrzeć się zakładom, które mogą wpaść w ręce Rosjan.
W obiegu medialnym zakłady często pojawiają się pod nazwą Zakłady Azotowe w Tarnowie. Jednak 23 kwietnia Krajowy Rejestr Sądowy zarejestrował zmiany w treści statutu ZA Tarnów. Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach działają obecnie pod firmą Grupa Azoty Spółka Akcyjna.
Wesprzyj nas już teraz!
Tarnowskie zakłady zgromadziły bowiem komplementarne spółki o różnych tradycjach i specjalizacjach, aby wykorzystać ich potencjał do realizacji wspólnej strategii. W ten sposób powstał największy w Polsce i jeden z największych w Europie koncern chemiczny.
Małopolskie zakłady są obecnie właścicielem trzech firm chemicznych (z Kędzierzyna, Polic i Puław). Zakłady z Grupy mają zgodnie ze statutem ze sobą współpracować a nie rywalizować.
Najważniejszymi podmiotami wchodzącymi w skład Grupy Azoty są: Grupa Azoty S.A. (Zakłady w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A, Zakłady Chemiczne Police S.A., Grupa Azoty Puławy, ATT Polymers GmbH. W skład Grupy wchodzą również spółki logistyczne i wsparcia produkcyjnego, głównie o charakterze usługowym.
Tarnowskie zakłady kontynuują tradycje fabryki założonej przed 85 laty z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego, której powstanie było jedną z największych polskich inwestycji gospodarczych w okresie międzywojennym.
Źródło: grupaazoty.com
luk