2 maja 2018

Zakon Maltański ma nowego Wielkiego Mistrza. Znamy jego nazwisko

(By Fra.fornari [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons)

Dotychczasowy tymczasowy zwierzchnik Zakonu Maltańskiego fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto jest od 2 maja 80. z kolei wielkim mistrzem tego zakonu. Wyboru nowego przełożonego dokonała Rada Stanu – organ wyborczy, złożony z 54 członków reprezentujących całą wspólnotę. Obradowała ona w siedzibie Zakonu w Rzymie, przy Villa Magistrale.

 

Nastąpiło to 29 kwietnia, ale – zgodnie ze statutem i zwyczajami, obowiązującymi w Zakonie – nazwisko nowego wielkiego mistrza mogło zostać ujawnione dopiero po poinformowaniu o wynikach głosowania papieża. Następnie wiadomość o tym przekazano jednostkom organizacyjnym Zakonu: wielkim przeoratom, podprzeoratom i krajowym stowarzyszeniom (związkom) Zakonu, jak również jego przedstawicielstwom dyplomatycznym przy 107 państwach, z którymi utrzymuje on stosunki dyplomatyczne.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowy wielki mistrz złoży przysięgę przed specjalnym delegatem papieskim abp. Angelo Becciu i członkami Rady Stanu 3 bm. w kościele Matki Bożej na Awentynie.

 

Tuż po wyborze fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto potwierdził wolę dalszego prowadzenia prac nad reformą Zakonu, rozpoczętych w 2017, aby dostosować go do znaczącego rozwoju tej wspólnoty, który trwa od kilku dziesięcioleci. Uchwalone w 1961 Karta Konstytucyjna i Kodeks Zakonu zostały częściowo zreformowane w 1997. Obecnie Zakon Maltański, istniejący od prawie tysiąca lat, działa w 120 krajach, realizując w nich ponad 2000 projektów w dziedzinie społeczno-medycznej i mając przeszło 120 tys. wolontariuszy i personelu lekarskiego.

 

Pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym nowego wielkiego mistrza będzie przewodniczenie 60. międzynarodowej pielgrzymce Zakonu do Lourdes w dniach 4-8 maja. Co roku uczestniczy w niej średnio ponad 7 tys. członków i wolontariuszy z całego świata, opiekując się ok. 1,5 tys. chorych i niepełnosprawnych. Pielgrzymka ta stanowi jeden z najważniejszych elementów życia duchowego Zakonu.

 

Zgodnie z konstytucją maltańczyków urząd wielkiego mistrza jest dożywotni. Jako zwierzchnik i przełożony religijny winien się on całkowicie poświęcić umacnianiu dzieł Zakonu oraz być przykładem dla wszystkich jego członków pod względem religijnym. Sprawuje najwyższą władzę i wraz z Radą Suwerenną (Zarządzającą) wydaje rozporządzenia prawne, których nie przewiduje Karta Konstytucyjna, ogłasza akty związane z zarządzaniem oraz ratyfikuje porozumienia międzynarodowe. Państwa, z którymi Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne, uznają te jego uprawnienia i prerogatywy, jego immunitet i honory należne głowom państw.

 

Wielki Mistrz urzęduje na co dzień w siedzibie Zakonu Maltańskiego w Palazzo Magistrale w Rzymie.Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto urodził się w 1944 w Rzymie. Ukończył wydział literatury i filozofii na miejscowym uniwersytecie, specjalizując się w archeologii chrześcijańskiej i historii sztuki. Piastował różne stanowiska na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, m.in. jako wykładowca greki klasycznej. Był tam również kierownikiem miejscowej biblioteki i archiwistą wielu cennych zbiorów tej uczelni. Ogłosił szereg artykułów i studiów z zakresu historii sztuki średniowiecznej.

 

Do Zakonu wstąpił w 1985, śluby uroczyste złożył w nim w 1993. W latach 1994-99 był wielkim przeorem Lombardi i Wenecji, a w latach 1999-2004 członkiem Rady Suwerennej. Na posiedzeniu Kapituły Generalnej w 2004 wybrano go na wielkiego komendatora Zakonu, a z chwilą śmierci 78. wielkiego mistrza fra’ Andrew Bertiego został tymczasowym przełożonym. W latach 2008-17 był wielkim przeorem Rzymu, a 29 kwietnia 2017, po ustąpieniu ówczesnego wielkiego mistrza fra’ Matthewa Festinga Roma, Rada Stanu wybrała fra’ Giacomo Dala Torre ponownie na tymczasowego jego następcę.

 

KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 502 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram