Po 13 polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych premier Ewa Kopacz powiedziała, że oba kraje są zgodne, że nie ma obecnie przesłanek, aby złagodzić sankcje wobec Rosji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że nasze kraje chcą przyczynić się do stabilizacji Ukrainy. Po spotkaniu poinformowano opinię publiczną, że w połowie maja po raz pierwszy zostanie wysłany polsko-niemiecki konwój z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Merkel zadeklarowała, że Niemcy chcą wzmocnić współpracę z Polską w różnych dziedzinach.
Rządy Polski i Niemiec rozmawiały o relacjach między naszymi krajami, a także o polityce energetyczno-klimatycznej i wschodniej. Poruszyły również kwestie bezpieczeństwa. Spotkanie miało miejsce w Warszawie. Przewodniczyły mu: premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel.
Wesprzyj nas już teraz!
Po spotkaniu na konferencji prasowej Ewa Kopacz mówiła, że Polska „docenia zaangażowanie Niemiec, a także Francji, na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu za naszą wschodnią granicą”. – Panuje między nami zgoda co do oceny sytuacji i głównych założeń polityki wobec Ukrainy i Rosji. Uważamy, że nie ma obecnie przesłanek do tego, by złagodzić sankcje wobec Rosji – zaznaczyła i dodała, że Ukraina musi być krajem, który będzie traktowany w sposób szczególny i wsparcie, które uzyskuje będzie intensyfikowane w następnych miesiącach.
Podobne zdanie wyraziła kanclerz Merkel. – Chcemy przyczynić się do tego, żeby Ukraina mogła się tak rozwijać, żeby ludzie zyskali dobrobyt i żeby umożliwić stabilizację na Ukrainie – zadeklarowała. Merkel zapowiedziała, że w lipcu zostanie podjęta decyzja, czy sankcje w stosunku do Rosji zostaną przedłużone.
W rozmowie z dziennikarzami premier Kopacz przyznała, że w relacjach polsko-niemieckich nie brakuje spraw trudnych. Jej zdaniem, w większości przypadków udaje się osiągnąć kompromis. – Jesteśmy sąsiadami, ale przede wszystkim partnerami, których łączy poczucie odpowiedzialności za przyszłość Unii Europejskiej i bezpieczeństwo naszego regionu – zaznaczyła Kopacz.
W czasie spotkania poruszono także temat pomocy dla uchodźców z obszaru Morza Śródziemnego. Na koniec poinformowano, że kolejne polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe będą się odbywać co rok.
Źródło: TVN24.pl
pam