Pod honorowym patronatem posła Artura Górskiego odbyły się w Warszawie Katolickie Dni Filmowe. Na spotkaniu w Mokotowskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmów promujących chrześcijańskie wartości. Imprezę zorganizowano już po raz siódmy.
Wydarzenie rozpoczęło się w sobotnie południe i potrwało do niedzielnego wieczora. Zebrani na Mokotowie warszawiacy mieli okazję zobaczyć kilkanaście filmów rzadko możliwych do obejrzenia w najlepszym telewizyjnym czasie antenowym.
Wesprzyj nas już teraz!
Spotkanie otworzyła prezentacja filmów obecnego wśród widzów Arkadiusza Gołębiewskiego. Zgromadzeni obejrzeli trzy dokumentalne dzieła tego reżysera, w tym „Historię Kowalskich” o zbrodni popełnionej przez Niemców w Ciepielowie. Popołudniu widzom zaprezentowano jeszcze dwa dokumenty – słynny film Ewy Stankiewicz i Anny Ferens pt.: „Trzech kumpli” oraz – przy okazji obchodzonego dzień wcześniej Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych film o ks. Władysławie Gurgaczu. Obraz Bernadetty i Piotra Grabowskich nosił tytuł „Kapłan Wyklęty”.
Sobotnie spotkanie zakończył pokaz amerykańskiego dramatu wojennego o wojnie gruzińsko-rosyjskiej z 2008 r. Na widzach duże wrażenie zrobiła rola Andy’ego Garcii wcielającego się w prezydenta kaukaskiej republiki Michaila Saakaszwilego.
Niedziela rozpoczęła się mocnym uderzeniem. Dwa miesiące po zakończeniu roku Piotra Skargi po raz kolejny przypomniano warszawiakom postać tego wielkiego Kaznodziei Narodu. Tourne filmu Jarosława Mańki pt.: „Skarga” trwa, a choć w stolicy obraz gościł nie po raz pierwszy, znów został przyjęty niezwykle ciepło.
W niedzielę organizatorzy zadbali też o całe rodziny – na najmłodszych wrażenie musiał zrobić film „Największy z cudów”. To porywająca animacja dająca nowe spojrzenie na cud, jakim jest Msza Święta.
Popołudniem widzowie zobaczyli filmy o chrześcijanach w Białorusi, Gruzji, Egipcie i Korei Północnej a także reportaż z Ziemi Świętej. Całość imprezy zakończył poruszający film „October Baby”. Nakręcona w bardzo hollywoodzki sposób antyaborcyjna etiuda nikogo nie mogła pozostawić obojętnym wobec jednego z największych zagrożeń cywilizacji – ludobójstwa w łonach matek.
kra