14 czerwca 2015

Zakopane nie uległo presji i nie przyjęło antyrodzinnego prawa

(fot. Cezary Wojtkowski / FORUM)

Zakopane, jako jedyna gmina w Polsce, nie uchwaliłao dotychczas tzw. programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Radni miasta przekonują, że ustawa wymuszająca działanie samorządu w tej sprawie szkodzi rodzinie i jest niezgodna z konstytucją. Radni Zakopanego wielokrotnie zajmowali się sprawą uchwalenia takiego programu. Ostatnim razem kwestia ta została podjęta w lutym br. – przypomina wicestarosta Zakopanego Jerzy Zacharko.

 

Były stosowane różnego rodzaju naciski. Rada cały czas była dyskredytowana, mi.in. informowano radnych, że mogą zostać jak gdyby rozwiązani, mogą utracić mandaty za rzekome uporczywe uchylanie się od podejmowania decyzji w tej sprawie. Nie. Rada Miasta Zakopanego poprzedniej kadencji ośmiokrotnie powiedziała tej uchwale, która była tworzona na podstawie tej ustawy, „nie” – podkreśla Jerzy Zacharko wicestarosta Zakopanego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podpisana w 2010 r.przez pełniącego wówczas obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o przemocy w rodzinie przewiduje szereg procedur, które radni Zakopanego oceniają jako sposób na instytucjonalne inwigilowanie rodzin. Zgodnie z tymi przepisami samorządy miały przygotować własne uchwały wdrażające niechciane przepisy.

 

Największym zagrożeniem jest to, że definicja przemocy w tej ustawie jest błędnie sprecyzowana. – Dokument szkodzi rodzinie – mówi Józef Figiel, przewodniczący Komisji Rodziny i Spraw Społecznych.

 

Instrumenty wychowawcze, które rodzic ma, w tej ustawie są ujęte jako przemoc. Krytykowanie, zawstydzanie, dawanie klapsów, zmuszanie do posłuszeństwa, do orientacji seksualnej, światopoglądowej. To nawet rodzic, który przywołałby dziecko do pacierza, stosuje przemoc, bo jeżeli ono nie będzie chciało z nimi uklęknąć i odmówić go, to jest przemoc – stwierdza Józef Figiel.

 

Dla górali dobre wychowanie dzieci i rodzina to fundament – zwraca uwagę Andrzej Jasiński, radny Zakopanego. – Rodzina jest podstawową komórka społeczną. Od rodziny wszystko się zaczyna. I prawa rodziców do wychowywania swoich dzieci są niezbywalne – mówi Jasiński.

 

18 lat temu podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią, górale złożyli hołd św. Janowi Pawłowi II i zapewnili go, że będą wierni swojej wierze i chlubnej tradycji przodków. Obiecali także strzec jasnogórskich ślubów.

 

I my tak trwamy w tych wartościach, w tym przyrzeczeniu, w hołdzie Janowi Pawłowi II zawierzyliśmy nasze rodziny. W herbie, już 18-letnim, miasta Zakopane na niebieskim tle widnieje krzyż, za którym krzyżują się klucze bram Piotrowych ze spinkami góralskim. To jest nasza najwyższa wartość – zaznacza Jasiński.

 

W ocenie radnych, rządowe pomysły nie rozwiązują problemu przemocy w rodzinie, a istniejące instytucje takie jak: policja, prokuratura, sądy rodzinne, kuratorzy, czy ośrodki pomocy społecznej powinny po prostu działać skutecznie – mówią radni Zakopanego.

 

Ich sprzeciw budzi pomysł powoływania spośród kadry urzędniczej zespołów interdyscyplinarnych, które mogą samodzielnie, bez decyzji sądu, odbierać rodzicom dzieci. Rodzinie, która jest na celowniku zakładana jest tak zwana niebieska karta, w której gromadzone są informacje z najrozmaitszych źródeł.

 

Sposób, w jaki się to robi jest kompletnie niekonstytucyjny. Obywatel nie może się bronić – wskazuje Jerzy Zacharko.

 

Radni Zakopanego w 2012 r. zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem o uchwalenie programu zaapelowała do radnych Zakopanego pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara.

 

Źródło: radiomaryja.pl; Telewizja Trwam

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram