21 marca 2017

Radni Zakopanego od trzech kadencji nie zgadzają się na wdrożenie ustawy fałszywie zwanej ustawą o „przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”. Podhalańscy politycy liczyli, że PiS zmieni lub najlepiej odwoła przepisy, jednak póki co rząd zawodzi ich nadzieje. Mimo tego konsekwentnie sprzeciwiają się prawu umożliwiającemu inwigilację rodzin i odbieranie dzieci ­– informuje „Nasz Dziennik”.

 

Jak dotąd radni z Zakopanego aż dziewięć razy pochylali się nad wdrożeniem ustawy i za każdym razem odrzucali możliwość wprowadzenia u siebie jej rozwiązań. I to pomimo gróźb ze strony wojewody straszącego rozwiązaniem Rady Miasta. Ponadto w ramach lobbowania za ustawą specjalne spotkanie w sprawie zorganizowała policja. Na nic jednak te wysiłki, gdyż dla podhalańskich samorządowców najważniejsza jest rodzina.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dokładnie przyjrzeliśmy się tym regulacjom i doszliśmy do wniosku, że ustawa nie tylko nie chroni rodziny, ale jest skierowana przeciwko niej. (…)  Zdajemy sobie sprawę, że na mocy tej ustawy można inwigilować rodziny, a rodziców pozbawić instrumentów wychowawczych – deklaruje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” radny miasta Zakopane, przewodniczący Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Józef Figiel.

 

Jeśli dziecku powiem, że ma wrócić od koleżanki z urodzin o godzinie 21.00, a nie wróci, to w myśl przepisów nie mam prawa iść i wziąć go za rękę, bo używam przemocy – dodaje samorządowiec.

 

Zgodnie z zapisami ustawy o „przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”, rodzicom odbierane są instrumenty wychowawcze wobec własnych dzieci. Jak podane „ND”, w przepisach za przemoc uznano „klapsy, zmuszanie do posłuszeństwa czy odmówienie dziecku tego, czego chce”.

 

Prawo stanowi, że rodzina podejrzana o przemoc otrzymuje „niebieską kartę” i za jej plecami zbierane są przeciwko rodzicom zarzuty. Zdaniem zakopiańskich radnych to łamanie konstytucyjnych praw dających obywatelowi prawo do obrony. Ponadto ustawa zasadnicza respektuje przekonania rodziców w wychowaniu dzieci, zaś kontrowersyjne przepisy uchwalone za rządów SLD zwane ustawą o „przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” „utwierdzanie dzieci w światopoglądzie” uznaje za przemoc.

 

Nie zgadzamy się z interwencyjnym odbieraniem dzieci, a także na inicjowanie jakichkolwiek działań bez wiedzy osób, których te posunięcia będą dotyczyły – mówi Andrzej Jasiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego.

 

Radni ze stolicy Podhala dwa razy zwracali się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy. Dopiero za drugim razem TK nadał sprawie bieg. Sama ustawa została uchwalona w roku 2005. Wiosną roku 2010 ją znowelizowano.

 

Od początku ta ustawa budziła wiele zastrzeżeń Kościoła. Uwagi mieli do niej kolejni rzecznicy praw obywatelskich, m.in. Janusz Kochanowski, który wraz z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim mieli zaskarżyć regulacje do Trybunału Konstytucyjnego. 10 kwietnia 2010 roku te możliwości przepadły. Bronisław Komorowski jeszcze przed zaprzysiężeniem podpisał znowelizowaną ustawę – mówi „Naszemu Dziennikowi” Józef Figiel.

 

O fatalnych konsekwencjach ustawy opowiada z kolei wiceburmistrz Zakopanego, Agnieszka Nowak-Gąsienica, niegdyś wicedyrektor szkoły w innej gminie. Była ona świadkiem odebrania matce dziecka przez członków zespołu interdyscyplinarnego powołanego na mocy ustawy. Dziecko odebrano błyskawicznie – w 15 minut. Jego „odzyskiwanie” trwało latami, a gdy chłopiec powrócił do matki był innym człowiekiem i zaczął sprawiać poważne kłopoty wychowawcze. „Nasz Dziennik” zauważa z kolei, że dzieci odbierane przez zespoły interdyscyplinarne bardzo często wracają do rodzin. Niestety nikt nie bada skutków obowiązywania ustawy dla dziecięcej psychiki, rodziny i trwałości małżeństw.

 

Rząd PiS miał zająć się ustawą, a wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego Andrzej Jasiński zasiadł nawet w powołanym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespole. Miał on na celu zasugerowanie zmian w ustawie. Jego członkowie mieli otrzymać projekt nowelizacji ustawy… do końca ubiegłego roku. Nie otrzymali. Co więcej, jak zauważają zakopiańscy radni, w zespole zasiadają… twórcy fatalnej ustawy.

 

Andrzej Jasiński przypomina, że w roku 2017 przypada 20. rocznica obecności papieża Jana Pawła II w Zakopanem. Wtedy też „nasi ojcowie przyrzekli dwie sprawy Ojcu Świętemu: bronić krzyża i strzec polskiej rodziny” – zauważa samorządowiec.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram