Sześć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w ataku na turecką ambasadę w Somalii. Mini Van, naładowany materiałami wybuchowymi eksplodował w sobotę około 5 po południu w centrum Mogadiszu. Do zamachu przyznała się związana z Al-Kaidą islamistyczna organizacja Al-Shabaab.
Według tureckiej ambasady, śmierć poniosło dwóch jej pracowników. „Odpowiadamy za ten męczeński atak, a Turcy byli naszym głównym celem” napisali na Tweeterze przedstawiciele Al-Shabaab.
Wesprzyj nas już teraz!
Rząd amerykański w swoim oświadczeniu potępił „terrorystyczny atak” i wyraził swoją solidarność z „ludem Somalii i wszystkimi członkami wspólnoty międzynarodowej, którzy pracują na rzecz pokoju i stabilizacji w Somalii”. – Ten tchórzliwy akt nie zniszczy naszego zaangażowania na rzecz lepszej, bardziej demokratycznej i zamożniejszej przyszłości, na którą zasługuje naród somalijski – powiedziała rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Jen Psaki.
W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud, który określił zamach jako „akt tchórzliwej desperacji terrorystów”. Pochwalił wysiłki Turków, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat pomagają budować szkoły i szpitale. – Musimy nadal twardo walczyć przeciwko tym, którzy niszczą nasz kraj i odważnie wspierać naszych sojuszników – powiedział Sheikh Mohamud. – Należy zdwoić wysiłki na rzecz pokojowej przyszłości, której Somalijczycy tak bardzo pragną – dodał cytowany przez CNN polityk.
Al-Shabaab, uznawana od 2008 r. dąży do ustanowienia na terenie Somalii prawa szariatu. Jej siły zostały wypchnięte z Mogadiszu w lecie 2011. Jednak nadal kontrolują znaczące tereny w południowej i centralnej Somalii i prowadzą wojnę podjazdową, w dużej mierze opartą na atakach terrorystycznych. Również w lipcu w wyniku ataku na siedzibę ONZ zginęło conajmniej 14 osób, a 15 zostało rannych.
Oprócz trwającej od 2011 r. wojny domowej Somalię trapi plaga głodu. Pomiędzy październikiem 2010 a kwietniem 2012 258 tysięcy Somalijczyków umarło z głodu – według danych FAO agendy ONZ ds. żywności i amerykańskiej organizacji zajmującej się pomocą zagraniczną USAID.
Źródło: cnn.com
Mjend